EnerjiGündemHidroelektrik EnerjisiYenilenebilir Enerji

587 HES ile Ülke Ekonomisine 23 Milyar TL Katkı Sağlandı!

0
hes proje

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, 18 yılda 587 adet HES projesini tamamnarak ülke ekonomisine bugüne kadar 233 milyar liralık katkı sağlandığını açıkladı

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Türkiye’de hidroelektrik enerjinin, elektriğin sigortası olduğunu belirterek, “Bu alanda son 18 yılda Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğümüz büyük işlerin altına imza attı. Özel sektöründe bu alanda yatırım yapmasına imkân sağlanmasıyla birlikte DSİ ve özel sektör, ülkemizde 18 yılda 587 adet HES projesini tamamlayarak hizmete almıştır.” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, bu 587 adet Hidroelektrik Santralinden (HES) 233 milyar liralık üretimin gerçekleştirildiği bilgisini verdi. Bakan Pakdemirli açıklamasında şu bilgilere yer verdi;

“Hizmete alınan 587 adet HES ile üretilen 895 milyar kWh elektrik ile ülke ekonomisine bugüne kadar 233 milyar liralık katkı sağlandı. Üretim potansiyelimiz ise 44 Milyar kWh’den 102,1 Milyar kWh’ye yükselmiştir. Enerji bağımlılığını azaltmak için yerli kaynakları hızla devreye alıyoruz. Su kaynakları bakımından söz konusu avantajlara sahip ülkemiz, bu kaynakların değerlendirilmesi noktasında ne yazık ki henüz ulaşılması gereken düzeyde değil.

Ancak biz bu kaynağı etkin bir şekilde kullanmakta kararlıyız. Hizmete alınan son 18 yıldaki 587 HES‘in yıllık ortalama enerji üretim potansiyeli 57,1 milyar kWh ve bu tesislerden bugüne kadar 895 milyar kWh elektrik üretildi.”

Temiz ve yenilenebilir enerji için HES çok önemli!

Bakan Pakdemirli, kalkınmakta olan ülkemizin hızla artan enerji talebinin yerinde, zamanında, temiz ve yenilenebilir olarak karşılanmasını sağlama açısından HES‘lerin çok önemli olduğunu ifade etti. Bakan Pakdemirli konuşmalarına şunları ekledi:

“Bütün dünyada, Amerika’dan Kanada’ya, Finlandiya’dan Japonya’ya kadar birçok ülke, hidroelektrik enerji potansiyelini yüzde 80 hatta yüzde 100’e kadar artırmıştır. Dolayısıyla bu alandaki çalışmalarımıza tüm hızımızla devam ediyoruz.”

SHELL & TURCAS’tan Çiftçilerin Yüzünü Güldürecek Destek!

Previous article

Aksa Enerji, Özbekistan’da 240 MW’lık Santral Kuracak

Next article

You may also like

More in Enerji