ElektrikEnerjiManşet

AB, Enerji Kesintileri İçin ‘Acil Duruma’ Hazırlanıyor

0
AB, enerji kesintileri için 'acil duruma' hazırlanıyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Ukrayna’daki savaş ve enerji krizi nedeniyle olası elektrik kesintileri ve diğer acil durumlar için hazırlık yapıyor. Komisyon ayrıca Ukrayna’ya 5 milyon adet iyot tableti teslim etti.

AB komisyonunun kriz yönetiminden sorumlu üyesi Janez Lenarcic, Alman medya kurumu Redaktions Netzwerk Deutschland’a (RND) yaptığı açıklamada, bu kış gerçekleşmesi muhtemel elektrik kesintileri ve diğer acil durumlara hazırlık konusunda uyarılarda bulundu.

Ukrayna’daki savaş ve enerji krizi nedeniyle “AB içinde afet yardımına da ihtiyaç duyulması epeyce olası” ifadesini kullanan Lenarcic, bu durumda, AB Komisyonu’nun kendi sivil koruma programı kapsamında yardımı koordine edebileceğini söyledi.

UKRAYNA’YA 5 MİLYON İYOT TABLETLERİ GÖNDERİLDİ

Lenarcic, “Savaş ve enerji krizi karşısında bir kriz kışına mı hazırlanıyorsunuz?” sorusu üzerine, şu ifadeleri kullandı:

“Evet. Sadece bir kriz durumunda tepki veremeyeceğimizi salgın sırasında öğrenmiştik. Bu nedenle şimdi gelecekteki krizleri tahmin etmeye çalışıyoruz ve tahminimizde oldukça başarılı olduğumuz söylenmelidir çünkü savaştan önce bile kendimizi kimyasal, biyolojik ve nükleer acil durumlara hazırladık. Şu anda Ukrayna’da tehdit altındaki nükleer santralleri dikkate alarak ülkeye 5 milyon iyot tableti teslim ettik.”

‘ÜLKELERE JENERATÖR TEDARİK EDECEĞİZ’

Rusya-Ukrayna savaşının sebep olduğu enerji krizinde iki senaryo üzerinde çalıştıklarını aktaran Lenarcic, “Elektrik kesintisi gibi küçük bir olaydan yalnızca bir veya az sayıda üye ülke etkilenirse, diğer AB ülkeleri, doğal afetlerde olduğu gibi bizim aracılığımızla jeneratör tedarik edebilir. Ancak çok sayıda ülke etkilenirse, AB ülkeleri acil yardım teslimatlarını sınırlamak zorunda kalırsa, ihtiyaçları stratejik rezervimizden karşılayabiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

WIN EURASIA 2023 Satışları Başladı Bu Sene Enerji Verimliliği Öne Çıkacak

Previous article

Zamları Protesto Eden İtalyanlar Enerji Faturalarını Yaktı

Next article

You may also like

More in Elektrik