ElektrikEnerjiGündemManşet

AB Tarafından Elektrikli Ürünlerin Enerji Sınıfları Yeniden Belirlendi

0
ab-elektrikli-urunlerin-enerji-siniflarini-yeniden-belirledi

Avrupa Birliği (AB) tarafından çeşitli beyaz eşya ve elektrikli ürünlerin enerji  tüketimlerini gösteren A, A+, A++ ve A+++ gibi enerji sınıflandırmasını kaldırarak A’dan G’ye yeni bir sisteme geçti.

AB ülkelerindeki beyaz eşyanın enerji verimliliğini ortaya koyan sınıf etiketlerinin daha anlaşılır bir biçimde yeniden belirlenmesini sağlayacak düzenleme bugün yürürlüğe girdi. Buna göre, buzdolabı, derin dondurucu, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, kurutucu, televizyon ve monitör gibi elektrikli cihazların enerji sınıf etiketleri değiştirildi.

AB ülkelerinde satılan yeni ürünlerdeki A, A+, A++ ve A+++ gibi sınıflandırmanın yerini, A’dan G’ye kadar belirlenen yeni bir enerji verimliliği sınıflandırması aldı. Diğer yandan, üretimi sona eren modellerin satışı 1 Kasım 2021‘e kadar eski sınıflandırmayla yapılabilecek. Ayrıca söz konusu ürünlerin etiketinde tüketicilerin ürün hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmelerini sağlayacak AB veri tabanına bağlantı sağlayan QR kodu yer alacak. Etikette yeni metodoloji ile hazırlanan biçimde cihazın elektrik tüketimi ve çıkarttığı ses seviyesi gibi bilgiler yer alacak. Ampul ve lamba gibi çeşitli aydınlatma ürünlerinde ise yeni sınıflandırmaya 1 Eylül 2021 tarihinde geçilecek. Böylece AB vatandaşları satın alacakları ürünlerin enerjiyi ne kadar verimli kullandığını daha net bir biçimde anlayacak. Düzenleme ile AB’de hane halklarının elektrik faturalarının düşürülmesi ve enerji tüketimlerinin azaltılması hedefleniyor.

Yayına Hazırlayan: Elder – E-Bülten Mart 2021

Kapasite Mekanizması Ödeme Listesi: Ocak 2021

Previous article

Güneş Enerjisiyle Çalışan Elektrikli Araçlar Seri Üretime Geçiyor!

Next article

You may also like

More in Elektrik