ManşetYenilenebilir Enerji

ABD’de Yenilenebilir Enerjide Kurumsal Satın Alma Artıyor

0

Kurumsal satın alma, önümüzdeki on yılda ABD’nin kamu hizmeti ölçeğindeki yenilenebilir enerji ilavelerinin yaklaşık yüzde 20’sini oluşturacak.

IHS Markit tarafından yapılan yeni bir analize göre, şirketlerin yenilenebilir enerji üreticilerinden elektrik kontratı yaptığı anlaşmaların, 2021-2030 yılları arasında ülkedeki 44 ila 72 GW rüzgâr ve güneş ilavelerinden sorumlu olması bekleniyor.

IHS Markit’in“Corporate U.S. Renewable Procurement Outlook: Optimism Amid a Pessimistic Year” başlıklı raporu, kurumsal güdümlü Enerji Satın Alma Anlaşmaları (Power Purchasing Agreements/ PPAs)’nın dönem için tüm kamu hizmeti ölçeğinde yenilenebilir enerji ilavelerinin yaklaşık yüzde 20’sini oluşturacak.

Artık kurumsal sektörün yenilenebilir enerji talebinde bir dönüm noktasına ulaşıldığını söyleyen IHS Markit Küresel Güç ve Yenilenebilir Enerji Direktörü Anna Shpitsberg, sözlerini şöyle sürdürdü: Hissedar ve tüketici aktivizminden beslenen şirketler, enerji maliyetlerini ve kurumsal yenilenebilir hedefleri koruma fırsatı, belirli bir proje ile belirli bir tesisin güç talebi arasındaki bağlantıyı giderek daha fazla kuruyor.

Şirketler, Yenilenebilir Enerji Tedarik Ediyor

IHS Markit analistleri; ABD’de kurumsal sektör yenilenebilir enerji talebinin 2017 gibi yakın zamana kadar “küçük” olduğunun altını çizdi. Kurumsal satın alma 2018’de iki kattan fazla artarken; 2019’da iki yıl arasında neredeyse 16 GW açıklanarak tekrar arttı. ABD teknoloji sektörü, şirket güdümlü PPA’lardaki genişlemenin ön saflarında yer aldı.

Taahhüt alanındaki büyümenin 2020 yılında yaklaşık 8 GW ile rüzgâr ve güneş enerjisi kurulumuna katkıda bulunması bekleniyor. Bununla beraber, ABD’de faaliyet gösteren yaklaşık 220 şirket, hâlihazırda yenilenebilir enerji tedarik ediyor veya almayı planlıyor. Bu şirketlerin yaklaşık yüzde 40’ının 2020’lerin başlarından ortalarına kadar yükselen hedefleri bulunuyor.

“Yenilenebilir enerji tedariki, teknolojiye dayalı köklerinin ötesinde büyüyor”

Kurumsala dayalı tedarikte küresel pazarın yüzde 60’ından fazlasını temsil eden ABD, şu anda bu alanda açık ara dünya lideri konumunda bulunuyor.

Shpitsberg, artık teknoloji sektörünün ötesinde kurumsal yenilenebilir enerji tedariki için önemli bir büyüme potansiyeli olduğu görüşünde. “Bu tür kurumsal odaklı yenilenebilir enerji tedariki, teknolojiye dayalı köklerinin ötesinde büyüyor.” diyen Shpitsberg, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugüne kadar yüksek tüketim kalıpları, iddialı yenilenebilir hedefleri ve düşük-orta düzeyde yenilenebilir tedariki olan imalat ve telekomünikasyon gibi sektörler, bu alanda genişlemeye hazır.”

SOCAR Türkiye, LNG ve CNG Dağıtımını Naturelgaz’a Devretti

Previous article

Rolls-Royce Açıklıyor! Net Sıfır Karbon Salınımına Ulaşmanın 10 Yolu

Next article

You may also like

More in Manşet