EnerjiGündem

Adana Tarımsal Atıklardan 5 Bin Evin Tüketimine Denk Enerji Üretiyor

0
adana-da-tarimsal-atiklardan-5-bin-evin-tuketimine-denk-enerji-uretilecek

Adana’da faaliyetlerini sürdüren kuruluş devreye aldığı biokütle enerji tesisiyle pamuktan soyaya, mısırdan şeftali çekirdeğine kadar tarımsal atıkları değerlendirerek elektrik enerjisine dönüştürüyor.

Firmalardan çıkan pamuk saplarını kimsenin almaması ve atacak yer bulamaması üzerine araştırma yaptığını belirten Pakmil Yağ ve Pamuk Sanayi Firması sahibi Rafet Milli, atıkların enerjiye dönüştürüleceğini öğrenmesiyle birlikte 2015‘te biyokütle enerji tesisini kurduğunu dile getirerek,

Atıkları tarladan toplayarak yakıyoruz, bu sayede temiz ve yeşil enerji üretiyoruz. Bu tesis sayesinde toprağa büyük zarar veren, anız yakımını da önlemiş oluyoruz. Ayrıca bu tesis sayesinde balyacılık diye yeni bir sektör de doğdu. Çiftçi ürünü topladıktan sonra balyacılar kalan atıkları toplayarak tesisimize getiriyor. Burada önce balyalardaki ürünleri kırıyoruz, daha sonra yüksek basınçlı kazanda yakıyoruz. Su buhar haline geliyor sonra da tribüne yönlendirip elektrik üretiyoruz.  Ayda 1 milyon 200 bin kilovatsaat elektrik üretiyoruz. Bu da yaklaşık 5 bin hanenin elektriğine karşılık geliyor. 5 bin hanenin elektriğini atıklardan sağlıyoruz.” dedi.

DEK Türk Milli Komitesi Derneği Olağan Genel Kurul Toplantı Ertelemesi Hk.

Previous article

Çay Çöpünden Elektrik ve Mangal Kömürü Üretilecek

Next article

You may also like

More in Enerji