ElektrikEnerjiGündemManşetNükleer

“Akkuyu NGS Türkiye’nin En Büyük Yatırımlarından Olmaya Aday”

0
akkuyungss

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yaptığı özel açıklamada Akkuyu NGS’nin 2023’te devreye gireceğini belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yaptığı açıklamada, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) konusunda “Bir hayalin gerçekleştirilmesi için gün saydıklarını” ifade ederek, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında 4 reaktörden ilkinin devreye alınacağını söyledi.

Çalışmaların hızlı ve planlı ilerlediğini aktaran Dönmez, geçen haftalarda bir saha ziyareti gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Dönmez, birinci ünitede ilerlemenin daha fazla olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Planımız 2023’te birinci, 2024’te ikinci üniteyi devreye alabilmek. Üçüncü üniteyle ilgili lisanslama çalışmaları devam ediyor. Aslında saha tek olsa da orada 4 santral yapıyoruz. 4 reaktör, 4 santral demek. Tek kalemde Türkiye’nin en büyük yatırımlarından olmaya aday. Elektrikte arz güvenliği, kaynak çeşitliliği politikamızın bir sonucu. Burada, nükleer teknolojiyi de daha yakından tanımış olacağız.

300’den fazla mühendisimiz Rusya’da bu alanda eğitim aldı. Sahaya gittiğimizde genç mühendis kardeşlerimizin henüz inşaat aşamasında heyecanla çalıştığını gördük. 2023‘ten sonra işletmeye geçildiğinde de böyle bir tecrübeyi kendi insan kaynağımızı yetiştirmek suretiyle kazanmış olacağız.”

Enerji Bakanından Altın Üretimine Dair Açıklamalar Geldi

Previous article

Muğla’da 215 Bin Hanenin Elektriği Çöplerin Enerjisinden!

Next article

You may also like

More in Elektrik