ManşetNükleer

Akkuyu Nükleer Güç Santrali İçin Çalışmalar Sürüyor

0
Akkuyu Nükleer Güç Santrali

Atommash’ta Akkuyu NGS’nin ilk güç ünitesi için reaktör kontrol montajının başladığı duyuruldu.

Rosatom’un Mühendislik Bölümü olan Atomenergomash AEM-Teknoloji AŞ Volgodonsk Şubesi, Türkiye’de inşaatı devam eden Akkuyu NGS‘nin ilk ünitesinde yer alacak reaktörün üretiminde son aşamaya geçti. Uzmanlar reaktör kabı, kapağı ve iç parçalarının kontrol montajına başladı.

Kontrol montajı, reaktör kapağı ve reaktör kabı ile beraber üretilen tüm iç parçaların montajlanabilme özelliğinin kontrol edildiği önemli bir işlem. Bu işlem özel bir yeraltı tezgah kesonunda gerçekleştiriliyor.

Reaktör kazanının içine 73 ton ağırlığındaki karotiyer yerleştiriliyor. Montaj işlemleri kapsamında sırasıyla
>> 38 ton ağırlığındaki bir çekirdek bölme duvarı,
>> 68 ton ağırlığındaki bir koruyucu boru ünitesi ve
>> 90 ton ağırlığındaki bir reaktör kapağının montajı yapılıyor.

Montaj sırasında, reaktör kapağının merkezlenmesini sağlamak için uygun kilitleme kamaları da yerleştiriliyor. Bu işlemler sırasında ayrıca, kapak koruma kontrol sistemi nozullarındaki deliklerin, karotiyer destek elemanları ve koruyucu boru ünitesinin flanşları ile hizası kontrol ediliyor. Kontrol montajı, gelecekte inşaat halindeki nükleer santralin sahasında bulunan bir reaktörün tüm iç elemanları ile beraber inşası için gereken süreyi önemli ölçüde azaltıyor.

Reaktör, içinde aktif bölge ve iç elemanların bulunduğu eliptik tabana sahip dikey silindirik bir kap olma özelliğini taşıyor. Reaktörün üst kısmı, mekanizma sürücüleri ve kontrollerine sahip bir kapak ve üzerine monte edilmiş reaktörlerin koruması ile reaktör içi kontrol için kullanılan sensörlerin kablolarının çıkışını sağlayan nozulları ile hava geçirmez şekilde kapatılıyor.

Belediye Çöpten 14 Milyon 500 Bin kWh/yıl Enerji Üretecek

Previous article

Ufuk Üniversitesi ve Enerjisa Enerji’den Verimlilik Projesi

Next article

You may also like

More in Manşet