ManşetYenilenebilir Enerji

Almanya, 2030 Hedefine Ulaşmak İçin Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Artıracak

0
Almanya, 2030 Hedefine Ulaşmak İçin Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Artıracak

2030 yılına kadar, yenilenebilir enerji payını yüzde 65’e çıkarmayı hedefleyen Almanya yeni yasa taslağı üzerinde çalışıyor. Ülke sıfır karbon hedefine ulaşmak için 2050 yılına kadar yenilenebilir enerji kapasitesini her yıl artıracak.

Almanya Hükümeti, piyasada hükümet desteği olmadan ayakta kalabilen yenilenebilir enerji tesislerinin artırılması için çalışmalarını hızlandırıyor.

Clean Energy Wire’da yer alan habere göre ülke, şu anda yaklaşık yüzde 50 olan yenilenebilir enerji payını 2030 yılına kadar yüzde 65’e çıkarmak istiyor.

Taslak halinde olan Yenilenebilir Enerji Yasası’na (EEG) göre, Almanya’nın 2050 yılında sıfır karbon hedefine ulaşması için yenilenebilir enerji kapasitesini her yıl artıracağı belirtiliyor.

Sanayi dernekleri ise mevcut yenilenebilir enerji büyüme haritasının, gelecekte artacak enerji tüketimi ve daha zorlu bir Avrupa Birliği iklim hedefi ile uyumlu olmadığı konusunda uyarıyor.

Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier Twitter hesabından paylaştığı mesajda, “Yeni EEG ile elektriğimiz yüzde 100 sıfır karbon hale gelecek.” dedi.

Almanya’nın endüstriyel temelini korumak için 2050 yılına kadar yüzde 100 yenilenebilir elektriğe ihtiyacı olduğunu belirten Altmaier, Tageszeitung’a verdiği demeçte Almanya’nın 2050 hedeflerini genişletebileceğini söyledi.

Elektrik ithalatı kaynaklı emisyonlar da azaltılacak

Yasa taslağı ayrıca, elektrik ithalatından kaynaklanan emisyonun önüne geçilmesi ile ilgili düzenlemeler de içeriyor.

Almanya’da 20 yıl önce yürürlüğe giren yenilenebilir enerji mevzuatı, sunduğu tarife garantisi ile karasal rüzgâr, fotovoltaik güneş ve biyogazın büyümesini sağladı.

Açık deniz (offshore) rüzgâr ve hidroelektrik enerjisiyle birlikte, yenilenebilir kaynaklar artık ülkenin elektrik tüketiminin yarısını karşılıyor.

Yenilenebilir enerji üreticilerini pazara hazır hale getirmeyi amaçlayan yeni yasa Ocak 2021 tarihinde yürürlüğe girecek.  Revize yasa Ulusal Hidrojen Stratejisi ve elektrikli araç şarjı için elektrik fiyatları ile ilgili düzenlemeleri de içerecek.

Yenilenebilir Enerji Alanındaki İstihdam 4 Katına Çıkabilir

Previous article

GÜNDER Başkanı Kaleli: Güneş enerjisi Sistemlerinin Dijitalleşme Hızı Artıyor

Next article

You may also like

More in Manşet