EnerjiGündemGüneş EnerjisiManşetYenilenebilir Enerji

Antalya’da Güneş Enerjisi Artık Parklarda da Kullanılıyor!

0
antalya

Muratpaşa Belediyesi, elektrik maliyetlerini düşürmek ve kişi başı karbon ayakizini azaltmak amacıyla güneş enerjisini parklarında kullanıyor.

Yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak hem belediyenin elektrik maliyetlerinde tasarrufu hem de 510 bini aşkın nüfusa sahip ilçede kişi başı karbon ayakizini azaltmayı hedefleyen Muratpaşa Belediyesi, güneş enerji sistemlerini parklarında kullanıyor. Çalışmanın ilk örneği Yeşildere Mahallesi’nde tamamen güneş enerjisiyle aydınlanan parkta hayata geçirildi. Ayrıca Muratpaşa Belediyesi, şimdi de süs havuzlarında güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren sistemleri kullanmaya başladı.

Kentin ana ulaşım akslarından Adnan Menderes Bulvarı’nı Etiler Mahallesi’ne bağlayan Şehit Adem Dede Caddesi üzerinde bulunan parkta yapılan çalışmada, süs havuzunda bulunan ‘Sevgi Değirmeni’ güneşten aldığı enerjiyle dönmeye başladı. Muratpaşa Belediyesi Belediye Başkanı Ümit Uysal da son noktaya gelen çalışmaları yerinde inceledi.

Yakın zamanda aydınlatması da güneşten sağlanacak parkta çalışmalar hakkında bilgi alan Başkan Uysal, şu ifadeleri ekledi:

“Yeni bir inovasyon çalışmamızı kullanmaya başladık. Sevgi Değirmeni, güneş enerjisiyle, enerji maliyeti olmadan sadece yatırım maliyetiyle sürekli dönüyor.”

Sadece bakım ve onarımla, başka bir maliyet olmadan sistemin uzun yıllar çalışabileceğini aktaran Başkan Uysal, “Zamanla Muratpaşa’nın bütün parklarına bu çalışmamızı yaymayı düşünüyoruz. Bunu, Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde, inovasyon sorumlusu arkadaşlarımızın katkılarıyla gerçekleştirdik. Hayırlı olsun.” dedi.

Endonezya, Bu Yıl 550 Milyon Ton Kömür Üretmeyi Hedefliyor

Previous article

“Enerjiyi Verimli Kullanan Akıllı Ürün ve Çözümlerin Önemi”

Next article

You may also like

More in Enerji