EnerjiEnerji VerimliliğiManşet

Avrupalı Petrol Devleri Alternatif Enerji Arayışında! İngiltere O Kaynağa Milyarlarca Dolar Yatırım Yapacak

0
Global enerji krizinin ortasındayız

İngiltere’de faaliyet gösteren açık deniz şirketlerinin harcama planlarını değerlendiren Offshore Energies UK (OEUK) analizine göre, İngiliz petrol ve gaz devleri düşük karbonlu enerji yatırımlarını artırma kararı aldı. 

DÜŞÜK KARBONLU ENERJİ YATIRIMI 

Petrol devleri tarafından yapılan yatırımların yüzde 60’ının açık deniz rüzgar ve karbon yakalama ve depolama tesisleri dahil olmak üzere düşük karbonlu ve yenilenebilir enerji altyapısına harcanacağını tahmin ediyor. 

Araştırma kapsamında değerlendirilen firmalardan bazıları, önümüzdeki on yıl içinde İngiltere’nin enerji sistemlerine ciddi yatırımlar yapma planları yapıyor. 

SHELL VE BP ODAK NOKTASINI DEĞİŞTİRDİ

Shell firmasının 25 milyar sterlin yatırım yapacağını, BP’nin ise 18 milyar sterlin yatırım yapacağını açıkladı. 

OEUK 70 milyar sterlinlik sermaye yatırımı ve 20 milyar sterlinlik operasyonel harcama ile açık deniz rüzgarı bu nakit akışından en fazla yararlanan kalem olabileceğini bildirdi. 

YENİLENEBİLİR ENERJİNİN ÖNEMİNE VURGU YAPILDI

Rapora ilişkin açıklamalarda bulunan OEUK’dan Ross Dornan, “Politikacıların anlaması gereken şey, yalnızca yatırımların değil, aynı zamanda hırs da gerekli. Birleşik Krallık, düşük karbonlu ve yenilenebilir enerjide bir dünya lideri olabilir, ancak bunu başarmak için planlamacılar ve politikacıların uzun vadeli planlar yapması gerekiyor.” sözlerine yer verdi. 

Güney’de Enerji Tartışması

Previous article

Yenilenebilir Enerji Projeleri Hız Kesmedi

Next article

You may also like

More in Enerji