ElektrikGündemHidroelektrik EnerjisiYenilenebilir Enerji

Avrupa’nın En Büyüğü Çetin Barajı Enerji Üretimine Başladı

0
cetin baraji

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, bugün yaptığı açıklama ile Çetin Barajı ve HES’in üretime başladığını duyurdu

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Dicle Nehri üzerinde yapılan ve silindirle sıkıştırılmış beton tipine göre Türkiye ve Avrupa’nın en büyük barajı olan Çetin Barajı’nın enerji üretimine başladığını ifade etti. Pakdemirli, barajın ayrıca milli ekonomiye yıllık 500 milyon lira katkı sağlanacağını söyledi.

Bakan Pakdemirli, Siirt’in Şirvan ve Pervari ilçeleri sınırları içerisinde bulunan Çetin Barajı ve Hidroelektrik Santralinin temelden 165 metre gövde yükseklikte inşa edildiğini belirtti ve şunları ekledi:

“Kendi kategorisinde Türkiye ve Avrupa’nın en büyük barajı olan Çetin Barajı‘nın maksimum işletme kotunda, 615 milyon metreküp su depolanacak. 37 kilometre uzunluğunda ve 12 kilometre alanında bir gölalanı oluşacak.”

Baraj 420 MW gücünde…

Bakan Pakdemirli, barajın üç büyük ve bir küçük olmak üzere 4 türbin ile toplamda 420 MW kurulu güce sahip olduğunu vurgulayarak şunu söyledi:

“Baraj ile yılda 1 milyar 175 milyon kWh enerji üretilecek ve milli ekonomiye yılda yaklaşık 500 milyon TL katkı sağlanacak.”

Pakdemirli, projede bir küçük ünite ve bir büyük ünitenin devreye girdiğini ve elektrik üretimine başladığını belirtip şöyle devam etti:

Yerli ve yenilenebilir enerjinin payının artırılması bakımından son derece önemli olan bu barajın tamamlanarak milli ekonomiye katkı verir duruma gelmesi, ülkemizdeki enerji kaynaklı dış ticaret açığına olumlu yönde etki yapacak.”

Enerya Enerji, Online Maske Yapım Atölyesi Düzenledi

Previous article

Aydem Enerji’ye Goldman Sachs’tan 100 Milyon Dolar!

Next article

You may also like

More in Elektrik