ManşetYenilenebilir Enerji

Avustralya, Yenilenebilir Enerji İhracatında Süper Güç Olmayı Hedefliyor

0

Avustralya Hükümeti, Asya ekonomilerine yenilenebilir enerji ihraç etmek için, deniz altı kablolarını kullanmayı hedefleyen mega projeleri destekliyor.

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla tarafından üretilen dünyanın en büyük bataryasına ev sahipliği yapan Avustralya Hükümeti, Asya ekonomilerine enerji sağlamak için deniz altı kablolarını kullanmayı hedefleyen mega projeleri destekliyor.

Avustralya, uzun yıllardır Asya’nın büyümesini desteklemek için bu bölgeye büyük miktarda kömür ve doğalgaz sağladı. Ancak şu anda Hükümet, iklim değişikliğiyle ilgili yaşanan küresel endişeler nedeniyle ekonomisini çeşitlendirme kararı aldı.

Bu kapsamda, yenilenebilir enerji ihracatı için planlar yapılıyor ve geçen ay Kuzey Bölgesi’nde 16 milyar dolarlık bir güneş enerjisi projesi olan Sun Cable’a “büyük proje statüsü” verildi.

Financial Times’ın haberine göre Hükümetin planı, dünyanın en büyük bataryasının yapımını hızlandırmak ve 2027’ye kadar Singapur’a yılda 2 milyar Avustralya doları değerinde yeşil enerji sağlayacak bir güneş enerjisi santrali ile 3700 km’lik bir elektrik kablosu hattı döşenmesini sağlamak.

Sun Cable CEO’su David Griffin, “Kaynağın en bol olduğu yerde, büyük ölçekli yenilenebilir enerjinin geliştirilmesini sağlayan, bu yüksek voltajlı doğru akım denizaltı kablo ağlarını inşa ederek yeni bir endüstri yaratıyoruz.” dedi.

Hindistan’dan Yeni Zelanda’ya kadar uzanan bir ağa enerji sağlanması planlanan Sun Cable Projesi, Avustralya’daki birkaç yeşil enerji projesinden biri.

Avustralya Ulusal Üniversitesi’ne göre bu proje, Avrupa Birliği, Amerika ve Çin’de kişi başına düşen güneş ve rüzgâr enerjisi kapasitesinin 4-5 kat fazlasını sağlayabilecek bir hıza sahip.

Ülkenin Batı Avustralya Eyaleti’nde ise, rüzgâr ve güneş enerjisini kullanarak hidrojen üretmeyi ve Asya’ya ihracat yapmayı hedefleyen başka bir proje daha yürütülüyor.

Enerji Bakanı Taylor: “Yenilenebilir enerjideki gücümüzden faydalanabiliriz”

Avustralya Enerji Bakanı Angus Taylor, “Teknolojiler değiştikçe, enerji ihracatında dünyaya liderlik etmeye devam etmek için yenilenebilir enerjideki gücümüzden faydalanabiliriz.” açıklamasında bulundu.

Sun Cable destekçileri arasında Avustralya’nın en zengin iki iş adamı olan; yazılım firması Atlassian’ın Kurucu Ortağı Mike Cannon-Brookes ve madencilik grubu Fortescue’nun Kurucusu Andrew Forrest bulunuyor.

Proje ile Avustralya’da üretilen büyük miktarlardaki yenilenebilir enerjinin, makul maliyetlerle kullanılabilir hale getirilmesi ve Asya’nın fosil yakıtlara olan bağımlılığının azaltılması hedefleniyor.

MIT ve Princeton Üniversitesi, Enerji Depolamanın Ekonomik Değerini Etkileyen Faktörleri İnceledi

Previous article

Yeni Rapor: Türkiye’de elektriğin yüzde 10’u rüzgâr ve güneşten üretiliyor

Next article

You may also like

More in Manşet