Genel

Avustralya’dan Hidrojen Enerjisine 191 Milyon Dolar Yatırım

0
Milyon

Avustralya, 2030 yılına kadar düşük maliyetli finansman yardımı ile endüstrisini kurmayı amaçladığı hidrojen projelerini başlatacak

Avustralya hükümeti, ülkenin enerji bakanının yaptığı açıklamaya göre, aynı gün Avustralya’nın 2030 yılına kadar düşük maliyetli finansman yardımı ile endüstrisini kurmayı amaçladığı hidrojen projelerini başlatmak için 300 milyon Avustralya Doları (191 milyon ABD Doları) ayırdı.

Hidrojen baskısı, muhafazakar hükümetin hedeflerinin, hükümetin kömür ve gaz tüketimini desteklemesinin karbon salınımını azaltma çabalarını sekteye uğratıyor olmasından korkan yenilenebilir enerji savunucuları ile uyumlu olduğu birkaç alandan birini belirliyor.

Enerji ve Salınımları Azaltma Bakanı Angus Taylor, hükümetin, önümüzdeki birkaç on yıl boyunca milyarlarca dolarlık ekonomik büyüme ve istihdam yaratacağı için bir hidrojen endüstrisi kurma konusunda güçlü bir kararlılığa sahip olduğunu söyledi.

Taylor, açıklamasında, “Önemli bir ayrıntı olarak, kilogram başına, hidrojeni 2 Avustralya Doları’nın altında üretebilirsek bu fiyat düzeyinde bir üretim, enerji fiyatlarını aşağı çekmek ve ışıkları açık tutabilmek için ulusal enerji üretim potamızda bir rol oynayabilecek.” yorumunda bulundu.

Hidrojen projeleri için 70 milyon Avustralya Doları hibe…

İlerleyen Hidrojen Fonu, hükümetin Temiz Enerji Finansman Kurumu (CEFC) tarafından işletilecek ve ödenecek ve büyük ölçüde hidrojen üretmenin teknik ve ticari uygulanabilirliğini gösteren projelere odaklanacak.

CEFC hidrojen fonu, hükümetin yakın zamanda hidrojen projeleri için 70 milyon Avustralya Doları hibeyle desteklenecek Avustralya Yenilenebilir Enerji Ajansı ile birlikte çalışacak.

CEFC Genel Müdürü Ian Learmonth, taşımacılık ve imalat sektörlerine işaret ederek, “Yeşil hidrojenin yüksek emisyonlu sektörler için karbonun giderilmesine en güvenilir yolu sunduğunu görüyoruz.” dedi.

Kaynak: Reuters

MAPEG, Petrol Hakkında Bir İlan ve Bir de Karar Yayımladı

Previous article

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nden Kiralık Jeotermal Kaynak

Next article

You may also like

More in Genel