ElektrikEnerjiGündemManşet

Bakan Yardımcısı “Enerji Perspektifi Gelecek ve Fırsatlar”da!

0
alparslann

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı ve EPİAŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Dr. Alparslan Bayraktar, “Enerji Perspektifi Gelecek ve Fırsatlar” programında konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı ve EPİAŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Dr. Alparslan Bayraktar, EPİAŞ’ın desteklediği Boğaziçi Üniversiteliler Derneği (BURA) tarafından düzenlenen ve moderatörlüğünü Boğaziçi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu’nun yaptığı “Enerji Perspektifi Gelecek ve Fırsatlar” programına konuk oldu.

Bayraktar, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynakları kurulu gücüyle dünyada on ikinci, Avrupa’da ise beşinci sırada olduğunu hatırlatarak yenilebilir enerji kaynaklarının enerji çeşitliliği ve yerli teknolojinin arttırılması bakımından büyük öneme sahip olduğunu belirtti. Türkiye’nin enerjide izlediği politikalara değinen Bayraktar, şu açıklamalarda bulundu:

“Türkiye’nin enerji talebi son yıllarda artmaktadır. Aynı zamanda ülkemiz ne yazık ki enerjide dışa bağımlı konumdadır. Bu yüzden Bakanlık olarak gerek enerji talebini karşılamak gerekse enerji çeşitliliğini arttırarak dışa bağımlılığımızı azaltmak amacıyla çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bu yüzden 2017 yılında Bakanlığımız tarafından açıklanan Milli Enerji Enerji ve Maden Politikası’nda çizdiğimiz hedefler doğrultusunda arz güvenliğini sağlayacak, enerji kaynaklarını çeşitlendirecek, enerji verimliliğini sağlayacak ve piyasaya katkı sunacak önlemler almaya devam etmektedir.”

“Doğal gazda daha istikrarlı fiyatlandırma olacak”

Konuşmasında doğal gaz keşfine ve doğal gaz arama çalışmalarına da değinen Bayraktar, şu ifadeleri kullandı:

“Doğal gaz sadece meskenlerde değil; sanayide de kullanılan önemli bir doğal kaynak. Ülkemiz bu anlamda dışa bağımlılığı azaltmak, arz güvenliğini sağlamak amacıyla sürdürdüğü doğa gaz arama çalışmalarında güzel sonuçlar elde etti. Bu gelişmelerle birlikte doğal gazda daha istikrarlı fiyatlandırma olacak.”

10 Nisan-30 Mayıs tarihleri arasında devam edecek etkinliğin 25 Nisan pazar günü, saat 14:00’te gerçekleşecek oturumunda “Doğal Gaz Keşifleri ve Enerji Piyasaları” başlığıyla EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu konuk olacak.

İzmir’de Atıktan 174 Bin Hanenin Enerji İhtiyacı Karşılanacak

Previous article

TEİAŞ, Mart 2021 Kurulu Güç Raporunu Yayımladı

Next article

You may also like

More in Elektrik