EnerjiGündem

Belçika’da Enerji Krizine Karşı Yeni Önlemler: Elektrik Ve Doğalgaz Faturalarında İndirim

0
Belçika'da enerji krizine karşı yeni önlemler

Belçika’da kasım ve aralık aylarında hane başına aylık 135 euro doğalgaz ve 61 euro da elektrik yardımında bulunulacak

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, ülkede yaşanan enerji krizi nedeniyle gerçekleştirilen toplantı bitiminde açıklama yaptı.

Toplantıda, federal hükümet olarak hızla artan enerji fiyatları karşısında haneleri ve işletmeleri desteklemek için yeni önlemleri belirlediklerine işaret eden De Croo, “Krizden en fazla etkilenen hanelere gelir ve enerji sözleşmelerine bağlı olarak kasım ve aralıkta doğal gaz faturalarına aylık 135 euro, elektrik faturalarında da aylık 61 euro indirim uygulanacak” ifadesini kullandı. 

Ülkede yoksullara yönelik sosyal enerji tarifelerinde olanların bu indirimlerden faydalanamayacağını anlatan De Croo, paketin değişken fiyatlı ve sabit ödemeli enerji sözleşmelerine sahip olanları kapsadığını belirtti. De Croo, kalorifer yakıtı ile ısınanlara sağlanan 225 euroluk desteğin de 300 euroya yükseltildiğini ifade etti.

Ödeme ertelemelerine izin verilecek

Yüksek enerji fiyatlarından mağdur olan işletmelere ve serbest çalışanlara yönelik önlemler de aldıklarına dikkati çeken De Croo, şirketlerin sosyal güvenlik primleri ve vergi ödemelerini ertelemelerine izin verileceğini, geçici bir enerji işsizlik desteği uygulanacağını, kasım ve aralık aylarında gaz ve elektrik vergilerinin düşürüleceğini, enerji faturaları nedeniyle iflasların erteleneceği açıkladı. 

Avrupa’da Enerji Tasarrufu: Fransa’da Kışın Birkaç Saatlik Elektrik Kesintileri Gündemde

Previous article

Türk Enerji Uzmanı Avrupa İçin Kritik Tarihi Verdi: Ocakta Tamamen Bitebilir

Next article

You may also like

More in Enerji