ElektrikEnerjiGündemManşet

Belediyeler Lisans Alarak Elektrik Tedarikçisi Olabilecek

0
donmez

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, katıldığı Belediyelerde Yenilenebilir ve Akıllı Enerji Uygulamaları Toplantısı’nda, belediyeler için elektrik tedariği konusunu değerlendirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, belediyelerin serbest tüketici haklarını kullanarak istedikleri tedarik şirketinden Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) yayınladığı düzenlemeye tabii tarifelerin de altında fiyatla elektrik temin edebilecekleri bilgisini paylaştı.

Belediyelerin bir yarışmayla daha ucuz bir tedarikçiden elektriğini alabileceğini aktaran Dönmez, şunları ekledi:

“Yerel yönetimlerimiz ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisinin büyüklüğüne göre küçük çaplı da olsa kendi elektrik tedarik şirketini kurabilir. EPDK’den elektrik tedarik lisansı almak suretiyle, bundan sonra belediyelerimiz toptan elektrik piyasasında faaliyet gösterebilir ve başta kendi kurumlarının ihtiyacı olmak üzere elektrik tedarik edebilir. Bu lisanslar Türkiye genelinde olduğu için buradan farklı bir ticaret merkezi imkanı da oluşturabilirsiniz. Yerel yönetimlerimiz kendisine ait sayaçları portföyüne kaydederek ihtiyaçlarını doğrudan EPİAŞ’tan karşılama imkanına sahip olarak daha uygun şartlarda elektrik temin edebilecek.”

Enerji Verimliliğiyle 2 Yılda 1 Milyar Dolar Tasarruf Sağlandı

Previous article

2020’de 60 Bin Kişinin Elektrik İhtiyacı Çöpten Üretildi

Next article

You may also like

More in Elektrik