ElektrikEnerjiEnerji VerimliliğiGündemHidrokarbonKömürManşet

Biden’in Enerji Planı ve Devraldığı Riskler

0
biden-in-enerji-plani-ve-devraldigi-riskler

Hepimiz fosil yakıtları tüketmenin bazı negatif sonuçlarını biliyoruz.

Emisyonlar ve hava kirliliği başta yer alırken fosil yakıtlardan temiz enerji kaynaklarına dönüşüm gerçekleştiği bu süreçte bunun bazı risklerini de göz önünde bulundurmamız gerekiyor.

2 nokta çok önemli: Ölçek ve güvenilirlik. Birçok insan fosil yakıtlara olan bağımlılığımızı hafife alıyor. BP’nin 2019 Yılı Raporu’na göre, 2019 yılında ABD’nin enerji ihtiyacının %83,3’u fosil yakıtlardan sağlandı. Nükleer enerji %8, hidro dahil yenilenebilir enerji kaynakları ise ABD’nin enerji ihtiyacının 2019’da %8,7’sini karşıladı. ABD’de hala fosil yakıtların kullanım oranı yüksek ve az da olsa yükselişini sürdürüyor.

ABD’nin geçen 10 yıl içinde kömür tüketimi azalırken dünya çapında da elektrik üretimi için kömür yerini doğal gaza bırakıyor. Bu doğrultuda kömür tüketimi geçen 10 yılda ABD’de azalması ile beraber doğal gaz tüketimi %40 artmış durumda.

Eğer fosil yakıt tüketimini azaltmaya çalışırsak ve bunun yerini yenilenebilir enerji ile hızlı bir şekilde ve aynı büyüklükte ikame edemezsek bu bizi geçmişte olduğu gibi petrolde dışa bağımlı hale getirebilir…

Kaynak: “The Inherent Risks In President Biden’s Energy Plan”, Forbes

Yayına Hazırlayan: Dünya Enerji Konseyi / Türk Milli Komitesi

‘Enerji ve İklim Sohbetleri-10’ 2 Mart Saat 17:00’de Sizlerle!

Previous article

‘Google’ 2030 Yılına Kadar Karbonsuz Olarak Faaliyet Göstermeyi Hedefliyor!

Next article

You may also like

More in Elektrik