EnerjiGündemManşet

BOTAŞ ile AFAD Arasında Protokol İmzalandı

0
afad-ile-botas-is-birligi-protokolu-imzaladi

29.12.2020 tarihinde BOTAŞ ile AFAD arasında ”Afet ve Acil Durum Faaliyetlerine İlişkin İş Birliği Protokolü” imzalandı.

AFAD Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen imza törenine, BOTAŞ Genel Müdürü Burhan ÖZCAN, AFAD Başkanı Sayın Mehmet GÜLLÜOĞLU ile BOTAŞ ve AFAD yetkilileri katıldı.

BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan imza töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine yaklaşık 22 bin kilometre doğal gaz şebeke büyüklüğüne ulaşıldığını ifade etti.

Vatandaşların doğal gaza ulaşabilirliğinin yıllar içinde önemli ölçüde arttığına, bunun yanında doğal gazın güvenliğiyle ilgili tedbirleri zaman içinde geliştirdiklerine dikkat çeken Özcan, “Yaptığımız risk analizleri sonucunda kritik gördüğümüz 1250 tane vanamızı, herhangi bir sıkıntı anında otomatik müdahale imkanı sağlayacak şekilde uzaktan kumanda edilebilir hale getirdik. Acil durum veya sıkıntı anında sorunlu noktaya gitmeden uzaktan müdahale imkânına sahip olduk.” ifadesini kullandı.

Azerbaycan Enerji Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında bir protokol imzalandı!

Her türlü teknolojik değişimi yakından takip ederek doğal gaz sistemini desteklemeye devam edeceklerini aktaran Özcan, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin 81 ilinin tamamına doğal gaz arzı gerçekleştirdik. Dün itibarıyla 7 ilçeye daha doğal gazı ulaştırmış durumdayız, 581 ilçemize doğal gaz götürdük. Bunun nüfusa karşılık gelen kısmı yaklaşık 17 milyon 500 bin abone ve nüfus eş değeri ise 70 milyona yaklaşmış durumda. Geçtiğimiz günlerde Azerbaycan Enerji Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında bir protokol imzalandı. Bu bölgedeki tüm tehditler ve olası riskler, henüz mühendislik aşamasında değerlendirilerek hatlardaki sürecin yönetimi ekiplerimiz tarafından gerçekleştiriliyor. Bu bizim için çok büyük bir avantaj.”

”Doğal Gazın Güvenilirliğinde Sıkıntı Yaşamıyoruz”

Türkiye’nin bulunduğu coğrafya sebebiyle birçok doğal felaket yaşandığını, felaketlerin ardından doğal gazın güvenilirliği açısından sıkıntı yaşanmadığını anımsatan Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemizin dört bir tarafında olası çevresel felaket olasılıkları mevcut, ancak biz sistematik olarak alt yapıya dönük tüm tedbirlerimizi daha projenin ilk kurgu aşamasında yerine getiriyoruz. Getirmek de durumundayız. Örneğin, özellikle Marmara Bölgesi ile ilgili yoğunlaştığımız bir çalışma var. TÜBİTAK ve Kandilli Rasathanesi ile yapmış olduğumuz deprem sensörleriyle beraber kritik tesislerimizin tamamını içeren bu çalışmayı, 2021 yılının ilk çeyreğinde tamamlamayı hedefliyoruz.”

Afet ve Acil Durum Faaliyetlerine İlişkin İş Birliği Protokolü

AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu törende yaptığı konuşmasında afet yönetiminin sadece kriz yönetimi olmadığını, hayatın her alanını kapsadığını ifade etti. AFAD‘ın risk ve kriz yönetimi kurumu olmayı öncelediğini anlatan Güllüoğlu, Türkiye’de afetlere dirençli şehirler oluşturmaya dönük yürütülen çalışmaların önemine değindi.

Ülke olarak doğal gaz ve petrol arzı konusunda daha iyi yerlere gelmenin önemli olduğunun altını çizen Dr. Güllüoğlu “BOTAŞ sadece Türkiye’nin değil Avrupa’nın enerji hattına Rusya’nın ve Orta Asya’nın enerji arzına kadar global bir seviyede de kritik bir yerde duruyor.” şeklinde konuştu.

Güllüoğlu“Türkiye’nin, hayatın her alanındaki afet ve acil durumları konusunda zaten hizmetindeyiz. Bugünkü protokol, her iki kurumun da bu anlamdaki kapasitesini artırmayı içeriyor. Hayırlı olsun temennilerimi ifade etmek isterim.” dedi. Doğal gaz ve petrol alanlarının çok disiplinli sektörler olduğunu belirten Güllüoğlu, bu disiplin anlayışının, hayatın her alanına yayılması gerektiğini söyledi.

Konuşmalarının ardından, BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan ile AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu arasında “Afet ve Acil Durum Faaliyetlerine İlişkin İş Birliği Protokolü” imzalandı.

DSİ 63 Adet Mühendis Alımı Yapacak

Previous article

HES’lerin Enerjisinden Ekonomiye 2 Yılda 7,5 Milyar Dolar’lık Katkı!

Next article

You may also like

More in Enerji