Elektrik

Bu Ay Elektrik Tedarikçisini Değiştirenler Yüzde 11,2 Tasarruf Edecek

0

Elektriğe gelen zamlardan etkilenmemek ve tasarruf etmek isteyenler tedarikçi değiştiriyor

Ayda 80 Lira üzeri elektrik faturası ödeyenler, en cazip elektrik tedarikçisini seçerek tasarruf edebiliyor. Elektrik tedarikçisi değiştirme internet sitesi EnCazip.com’un verilerine göre Ocak ayında tedarikçi değiştirenler Şubat’ta %7,5 daha az elektrik faturası ödedi. Şubat ayında tedarikçi değiştirenler ise Nisan’da %11,2 ucuza elektrik tüketecek. Yıllık olarak bakıldığında ise iş yeri kullanıcıları tedarikçi değiştirerek bir aylık fatura tutarının üzerinde bir tasarruf elde ediyor.

Elektrik zamlarından etkilenmek istemeyenler artık elektrik tedarikçisini değiştirerek tasarruf edebiliyor

Ayda 80 Lira üzeri elektrik faturası ödeyen yaklaşık 25 milyon tüketici elektrik tedarikçisini değiştirerek daha uygun tarifelere geçiş yapabilecekken, Şubat ayında bu fırsattan yalnızca 434 bin kullanıcı yararlandı. Ancak tedarikçi değiştiren tüketicilerinin sayısının Ocak ayına kıyasla %16,33 artış göstermesi piyasanın gelişimi açısından oldukça dikkat çekici bir veri olarak öne çıktı. Ücretsiz, tarafsız karşılaştırma ve internetten elektrik tedarikçisi değiştirme sitesi EnCazip.com verilerine göre Ocak ayında elektrik tedarikçisi değiştiren iş yeri tüketicileri, Şubat ayında %7,5 daha ucuz elektrik kullanırken, Şubat ayında tedarikçi değişikliği yapanlar, Nisan ayında %11,2 daha az elektrik faturası ödeyecek.

Tedarikçi değiştiren tüketicilerin %70’i ise belirli bir tasarrufu garanti eden tarifeler yerine zamlardan etkilenmeyen tarifeleri tercih etti

Tüketicilerin bu tercihleri elektrik piyasasının serbestleşmesi ile birlikte elektrik zamlarının bir sorun olmaktan çıktığının önemli bir göstergesi oldu.

Tüketiciler faturalarda elektrik fiyatlarını göremiyor

Elektrik piyasasında alınan son kararlarla, artık elektrik faturalarında elektrik dağıtım bedeli ayrı olarak gösterilmiyor, aktif enerji bedeli ile dağıtım bedeli toplamı tek bir kalem olarak yazılıyor. Bu da tüketicilerin kullandıkları enerji birim fiyatını anlamalarını imkansız hale getiriyor.

Faturalarının doğru hesaplanıp hesaplanmadığı da kontrol edilemiyor

Zira TRT Payı, Enerji Fonu gibi vergiler yalnızca aktif enerji birim bedeli üzerinden alınıyor ve bunların hesaplamasına elektrik dağıtım bedeli dahil edilmiyor. Tüketiciler için aktif enerji bedelinin %8’ine eşit olan bu bedelin nasıl hesaplandığı açıkça anlaşılamıyor, tüm bunlar tüketicilerin tedarikçi değiştirmek için tedarikçiler arasında karşılaştırma yaparken edecekleri tasarrufu anlamamalarına da neden oluyor ve tüketiciler potansiyel tasarrufları kaçırıyor.

Fatura kalemleri yanlış anlaşılmaya neden oluyor

Tüm bunların yanı sıra, geçtiğimiz üç aylık dönem ile içinde bulunduğumuz dönem arasında elektrik fiyatlarında herhangi bir değişiklik olmadı, fiyatlar zamlanmadı. Ancak elektrik daha önceki dönemlerde enerji fiyatı bölümünde 0,36 TL yazarken, dağıtım bedeli ayrı olarak yazılıyordu. Günümüzde ise enerji bedeli, dağıtım bedelinin eklenmesi ile 0,574 TL olarak aynı kalemin altında yazılıyor. Yani bir önceki dönem faturalarını güncel faturaları ile karşılaştıran tüketicilerde elektriğe birkaç ayda yüzde 60 zam geldiği algısı oluşuyor. Özetle dağıtım bedeli ile enerji bedelinin aynı kalem altında toplanması tüketiciler arasında doğru olmayan bir zam yapıldı algısını oluşturdu.

Hesaplama araçlarını kullanan tüketiciler doğru bilgilere ulaşabilir

Ulusal tarifeden enerji kullanan ve ayda 150 TL fatura ödeyen bir evin elektrik faturasının hesaplamasında baz alınan kalemler ile aynı faturanın yüzde 11,2 indirimli fiyattan elektrik kullanması durumunda oluşacak birim tutarlar aşağıdaki tabloda gösterilmiştir. Faturalarındaki dağıtım bedelini kontrol etmek veya doğru fatura ödeyip ödemediğini teyit etmek isteyen tüketiciler, https://encazip.com/elektrik-faturasi-hesaplama adresini ziyaret ederek bunu kolaylıkla yapabilir.

TEDARİKÇİ DEĞİŞTİRMEYENTEDARİKÇİ DEĞİŞTİREN
AKTİF ENERJİ BEDELİ72,61 TL64,48 TL
DAĞITIM BEDELİ48,7 TL48,7 TL
TRT PAYI1,45 TL1,29 TL
ENERJİ FONU0,73 TL0,64 TL
BTV3,63 TL3,22 TL
KDV22,88 TL21,3 TL
TOPLAM FATURA150 TL139,64 TL
EnCazip.com kurucusu Çağada Kırım

Operatör değiştirir gibi tedarikçi değiştirmek mümkün

Cep telefonu operatörü değiştirir gibi tedarikçi değiştirmenin mümkün olduğunu belirten EnCazip.com kurucusu Çağada Kırım, tedarikçi değiştirerek yılda %30’a kadar tasarruf edilebileceğini söylüyor: “Yönetmeliğe göre belirli süreli sözleşmeler en fazla üç yıllık kurulabilirken, tüketiciler belirsiz süreli sözleşmeleri herhangi bir cayma bedeli ödemeksizin diledikleri zaman feshedebiliyor. Ayrıca sözleşmelerin bitim tarihine yakın bir tarihte tüketicilerin yeniden onayı alınmadan kendiliğinden yenilenemiyor veya tedarikçiler tarafından otomatik olarak uzatılamıyor. Yani şartlar tüketicilerden yana. Ancak piyasa uzun bir aradan sonra yeniden açılmaya başladı, dolayısı ile şimdilik tasarruf tutarları gelişmiş bir piyasaya göre daha sınırlı. Tedarikçi değiştiren tüketicilerin sayısı arttıkça kar topu etkisi olacak ve tasarruf oranları da artacak. Nisan ayından başlayarak yaz aylarında evler için de oldukça cazip tasarruf fırsatlarının çıkmasını bekliyoruz ve bu şekilde tüketicilerin tedarikçi değiştirerek yüzde 30 civarında daha ucuz elektrik kullanacağını öngörüyoruz.”

TEMA Vakfı: Kanal İstanbul Projesi’nin ÇED olumlu kararını hukuka, kamu yararına ve bilimsel gerçeklere uygun bulmuyoruz

Previous article

Elektrik Dağıtım Sektöründe Hedef: Sıfır Ölümlü İş Kazası

Next article

You may also like

More in Elektrik