EnerjiGündemManşetRüzgar EnerjisiYenilenebilir Enerji

Bulgaristan’da Yenilenebilir Enerji Alanında Yatırımlar Artacak

0
yenilenebilirenerji

Bulgaristan’da rüzgar enerjisinde 700 MW, güneş enerjisinde 1.600 MW’ı aşkın ve biyokütlede 219 MW artış olacağı tahmin ediliyor.

Elektrik Sistem Operatörü’nün CEO’su Angelin Tsachev, 2024 yılında kadar yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji üretecek tesislerinde önemli bir artış beklendiğini ifade etti. Yetkiliye göre 2020 sonunda yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji üretimi için kurulu kapasite 1.800 MW’tır. Söz konusu rakam kurulu toplam kapasitenin beşte biri kadardır. Güneş enerji tesislerinin kapasitesi 1.100 MW, rüzgar enetji kapasitesi ise 700 MW’tır.

2020 yılında yenilenebilir enerji tesisleri, enerji denetleme kurumunun tercihli fiyatlardan elektrik alımı yapacağı miktarların üzerinde elektrik üretimi gerçekleştirdi. Elektrik fazlasının tamamı serbest piyasada satıldı. Sadece 2020 yılında elektrik ağına 77 güneş enerjisi tesisi erişim sağladı. 2021 yılı içinse 114 yeni başvuru yapıldı. İlerleyen yıllarda bu sayının artması bekleniyor. Artışın rüzgar enerjisinde 700 MW, güneş enerjisinde 1.600 MW’ı aşkın ve biyokütlede 219 MW olacağı tahmin ediliyor.

Mamak Belediyesi, En Büyük Güneş Enerjisi Santralini Kuruyor

Previous article

Enerji Dönüşümü, Özel Sektör ve Kamunun İş Birliğiyle Hızlanacak!

Next article

You may also like

More in Enerji