EnerjiGündemHidroelektrik EnerjisiManşetYenilenebilir Enerji

Çetin Barajı ve Hidroelektrik Santrali’ni EPDK Başkanı Açtı

0
cetin baraji

Siirt’te inşa edilen Çetin Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin açılışı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz tarafından yapıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından işletmeye alınan 52 hidroelektrik santralin toplu açılış töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans katılımı ile gerçekleştirildi. Siirt’te inşa edilen Çetin Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin açılışı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz tarafından yapıldı.   

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasının ardından açılışlar için tek tek iller ile bağlantı kuruldu. Bu kapsamda Siirt’teki açılışa Siirt Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören, Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, AK Parti İl Başkanı Ekrem Olğaç, MHP İl Başkanı Fatih Cantürk, kaymakamlar ve ilçe belediye başkanları da katıldı.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz törende yaptığı konuşmada son yıllarda Türkiye’de yenilenebilir enerjiye yönelik yatırımların hızla arttığını belirtti.

YılmazÇetin Barajı ve Hidroelektrik Santrali hakkında şunları vurguladı:

  • 165 metre gövde yüksekliği,
  • 490 metre genişliği ve
  • Yaklaşık 4,8 milyon metreküplük gövde hacmiyle
  • Silindirle sıkıştırılmış beton tipine göre Türkiye ve Avrupa’nın en büyük barajıdır.

Başkan Yılmaz ayrıca şunları ekledi:  

Çetin Hidroelektrik Santrali 420 megavat kurulu gücünde ve yıllık ortalama 1,5 milyar kilovatsaatlik enerji üretme kapasitesine sahiptir. Bu, sadece Siirt’in üç yıllık enerji tüketimine tekabül eden bir yatırım değil, aynı zamanda bölgemizdeki üç şehrin, Şırnak, Hakkari ve Batman’ın yılık toplam enerji tüketimine denk geliyor. Ayrıca bu 1,5 milyar kilovatsaat enerji demek, 1 milyon hanenin yıllık elektrik enerji ihtiyacını karşılıyor demektir. Bu rakamlar bile sanırım 2,5 yıl gibi rekor sürede tamamlanan Çetin Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin bu bölge için değerini anlatmaya yeterlidir.”

Açılışın ardından Limak Şirketler Grubu‘nun 600 milyon dolar yatırımla inşaatını tamamladığı Çetin Hidroelektrik Santrali faaliyete başladı.

Elektrik ve Doğal Gaz Piyasası Eğitimleri Online Olacak

Previous article

Yeni Ürün ile Güneşin Işığından ve Enerjisinden Faydalanın!

Next article

You may also like

More in Enerji