EnerjiGündemManşet

Çin’deki Araçların Yüzde 20’si Yeni Nesil Enerjili Olacak

0
elektrikli-araç

Çin Otomotiv Mühendisleri Birliği (China-SAE), 2025 yılında her beş araçtan birisi yeni nesil enerjili olacak.

Çin Otomotiv Mühendisleri Birliği (China-SAE) tarafından 27 Ekim 2020 Salı günü yapılan bir açıklamada, yeni nesil enerjili motorlu taşıt satışlarının şu anda Çin pazarında %15 olan payının 2025 yılında %20’ye yükseleceği, 2035 yılında ise bu oranın %50’ye ulaşacağı belirtildi.

China-SAE Başkanı Li Jun, Şangay’da yapılan yıllık konferans esnasında yaptığı açıklamada, 2035 yılı itibarıyla yeni nesil enerjili taşıtların %95’inin elektrik bataryalı olacağı, geriye kalanın büyük kısmını ise hibrit teknolojili taşıtların oluşturacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Geçtiğimiz yıl Çin Sanayi Ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı tarafından yayınlanan bir politika önerisi metninde, 2025 yılında yeni nesil enerjili araçların pazar payının %25 olacağı öngörülmüştü. Otomotiv Mühendisleri Birliğinin beklentisinin ise bu rakamın %5 daha altında kalması dikkat çekti.

Etkili bir sektör kuruluşu olan Otomotiv Mühendisleri Birliği, üst düzey firma yöneticileri ve akademisyenlerden oluşuyor ve ülkedeki orta ve uzun vadeli elektrikli taşıt politikalarının oluşturulması sürecine önemli katkılarda bulunuyor.

Yeni nesil enerjili araç kategorisinin kapsamında…

Başkan Li konferans esnasında yaptığı açıklamaların devamında, Çin’de otomotiv endüstrisinden kaynaklanan karbon dioksit salımı miktarlarının 2028 yılında bir zirve yapacağını ardından ise düşüş seyrine girerek, 2035 yılı itibarıyla bu zirve miktarın %20’si kadar azalacağını öngördüklerini belirtti.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping de geçtiğimiz Eylül ayında verdiği bir beyanatta, ülkesinin Paris İklim Anlaşması hedeflerine daha hızlı varması için planladıkları eylemleri açıklamış ve karbon dioksit salımının 2030 yılında zirve yaptıktan sonra, plan doğrultusunda 2060 yılından önce nötr düzeye ineceğini açıklamıştı.

Yeni nesil enerjili araç kategorisinin kapsamında
>> batarya,
>> hibrit ve
>> hidrojen yakıtlı
araç teknolojileri bulunuyor.

Otomotiv sektöründeki kuruluş temsilcileri bu yıl içerisinde Çin’in 1.1 milyon adet yeni nesil araç satışı gerçekleştirmiş olacağını tahmin ediyorlar.

Otomotiv Mühendisleri Birliği Başkanı Li Jun ayrıca, 2030 ve 2035 yılları arasında Çin’de bir milyon adet hidrojen yakıtlı aracın da trafikte olacağını sözlerine ekledi.

Enerji Bakanı En Büyük Doğal Gaz Depolama Projesini İnceledi

Previous article

Üsküdar Belediyesi’nden % 40 Su Tasarrufu Sağlayan Musluk Aparatı Dağıtımı

Next article

You may also like

More in Enerji