Güneş EnerjisiManşetRüzgar EnerjisiYenilenebilir Enerji

Çoğunluğa Göre En Ucuz Enerji Kaynakları: Güneş-Rüzgar

0
Çoğunluğa Göre En Ucuz Enerji Kaynakları: Güneş-Rüzgar

Dünyanın çoğunluğu tarafından üretilen elektriğin en ucuz yoldan kaynağının güneş ve rüzgar olduğu sonucuna varıldı.

Güneş ve rüzgâr enerjisi şu anda dünya nüfusunun en az üçte ikisine ucuz elektrik kullanım imkânı sunuyor. Bunlar ayrıca enerjide kömür ve doğal gaz gibi fosil yakıt kaynağının kullanımını tehdit ediyor.

Kara üzerindeki rüzgâr projeleri için seviyelendirilmiş elektrik maliyeti, geçen yılın ikinci yarısından bu yana megawatt-saat başına %9 düşerek 44 ABD Dolarına geriledi. BloombergNEF tarafından Salı günü yayınlanan bir rapora göre, güneş enerjisi megawatt-saat başına %4 düşüşle 50 ABD Dolarına düştü.

ABD, Çin ve Brezilya gibi ülkelerde fiyatlar daha da düşük. Ekipman maliyetleri düşmüş, teknolojiler gelişmiş ve dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, iklim değişikliğiyle mücadele etmeye çalışırken temiz enerji kaynaklarını artırdı.

Pil depolama da daha rekabetçi hale geliyor. Piller için seviyelendirilmiş elektrik maliyeti, megawatt-saat başına 150 dolara, iki yıl öncekinin yaklaşık yarısı kadar düştü. Bu, onu Avrupa, Çin ve Japonya dahil gaz ithal eden yerlerde en ucuz yeni zirve gücü teknolojisi haline getirdi.

Yüzde 60 Yerli Hyundai i20’nin Seri Üretimine Başlandı

Previous article

Kestel Güneşten Elektriğini Üretiyor: İhtiyaç Fazlasını 1,5 Milyon TL’ye UEDAŞ’a Satacak

Next article

You may also like