Jeotermal EnerjiManşetYenilenebilir Enerji

Covid-19 Durumu, Endonezya’da da Yenilenebilir Enerji Gelişimini Geciktiriyor

0
Covid-19 Durumu, Endonezya’da da Yenilenebilir Enerji Gelişimini Geciktiriyor

Endonezya, yenilenebilir enerji dağıtımında inşaatın covid-19 yüzünden engellenmesiyle bazı gecikmeler yaşıyor

Ancak jeotermal faaliyetlerdeki gecikmeye rağmen, büyük projeler plana göre devam ederek tamamlanmaya çalışılıyor. Birkaç yenilenebilir enerji projesinin (PLT EBT) inşaatı, Korona virüsünün veya Covid-19’un Endonezya’da giderek artan şekilde yayılmasıyla durdurulmuş bulunmakta. Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı (ESDM) başlangıçta 2020 yılı sonuna kadar 2.3 milyar ABD Doları ve 10.843 MW (yıllık +% 6.7) Yenilenebilir Enerji (EBT) yatırım hedefini takip etmeye çalışmıştır. 2025 yılına kadar % 23 EBT hedefine ulaşma çabası vardır.

Enerji Tasarrufu Müdürü, Enerji ve Maden Kaynakları Bakanlığı DJEBTKE Hariyanto, yapım aşamasında olan birkaç EBT PLT projesinin erteleneceğini duyurdu. Başlangıçta 2020’de bitmesi planlanan projelerin, şimdi 2021’de tamamlanmaları öngörülüyor.

Harvidto, Covid Pandemik Etkisi konusunda Zoom üzerinden yapılan bir Online Medya Tartışmasında, “covid-19 salgını gerçekten gecikmelerle sonuçlandı, örneğin 2020’deki jeotermal hedefler için COD’nin 2021’e kayacağını tahmin ediyor. Bununla birlikte, covid-19 salgınının kısa vadede etkisi olmasına rağmen, EBT projeleri için hedeflerin orta vadede tasarlanması umudu var, bu yüzden şimdiye kadar önemli bir değişiklik olmadı, ancak inşaatta olanlar da dahil olmak üzere hedefler üzerinde birkaç aksaklık var” dedi.

Ayrıca EBT projesinde yatırım hedeflerini değerlendirecek. Bunun nedeni, projenin sürdürülebilirliği üzerinde etkisi olan Covid-19 salgınının mevcut durumu ile ilgili endişeler nedeniyle bankalardan fon ödemesinde gecikme yaşanması. Hariyanto, yapım aşamasında olan birkaç EBT PLT projesinin hedefinin bir aksilik yaşayacağını söyledi. Gecikme tehdidi altında olan projelerden biri Doğu Nusa Tenggara’da (NTT) Ende Regency’de 5 MW’lık Sokoria Jeotermal Enerji Santrali (PLTP). Bu projenin başlangıçta Şubat 2020’de faaliyete geçmesi hedeflenmişti, ancak şimdi 2021’de işletmeye alınacağı tahmin ediliyor.

Bu arada, 90 MW’lık Rantau Dadap PLTP, 45 MW Sorik Merapi PLTP olan iki projeye de mevcut programa göre faaliyet göstermeye devam edilecek. Daha önce, Enerji ve Mineral Kaynakları Bakanlığı ticari olarak faaliyet gösterecek üç PLTP’yi, yani Ticari İşletme Tarihi’ni (COD) hedefliyordu. Günümüzde jeotermal proje geliştirmede önemli bir gecikme mevcut değil.

”Türkiye Yenilenebilir Enerjideki Fırsatı Kaçırmamalı”

Previous article

Bakan Dönmez: Enerjide Birçok Tedbiri Hayata Geçirdik

Next article

You may also like