ElektrikGündemHidrokarbonKömür

Covid-19 Krizi Sırasında AB’de Karbon Emisyonları Azaldı

0

Koronavirüs (Covid-19) krizi sırasında AB’de elektrik üretiminin de azalmasıyla paralel olarak karbon emisyonları azaldı

Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle Avrupa ekonomisinde yaşanan dramatik yavaşlama, 2020’nin ilk üç ayında elektrik talebinin onda biri oranında düşmesine ve bu kapsamda elektrik üretiminin azalmasına neden oldu.

Ancak, fosil yakıt kaynaklı enerji üretimi, yenilenebilir enerjiden çok daha fazla düştü. 10 Mart ile 10 Nisan arasında kömür bazlı enerji üretimi bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık üçte bir oranında (%29) azaldı. Bu durumda, kömür toplam AB ve İngiltere enerji üretiminin sadece %12’sini oluşturdu. Buna karşılık, 10 Mart-10 Nisan 2020 döneminde yenilenebilir enerji kaynaklı üretim, toplam enerji üretiminin %46’sını karşıladı.

Bu durum, enerji sektörü kaynaklı karbon emisyonlarında görülmemiş bir düşüşe neden oldu ve emisyon yoğunluğu 10 Mart-10 Nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre  %20 azaldı.

Yenilenebilir enerji piyasasının halihazırda çok daha gelişmiş olduğu Almanya’da, yenilenebilir enerji artık toplam payın% 60’ını oluşturuyor. Ayrıca Almanya’nın kömür üretimi % 44’tür. Bu da elektriğinin karbon yoğunluğunda % 30’un üzerinde bir düşüşe neden oldu.

Akkuyu ’dan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

Previous article

Belediyeden 850 Evin Enerji İhtiyacını Karşılayacak GES

Next article

You may also like

More in Elektrik