ElektrikGündem

DSİ: Hatay’da İki Barajdan Elektrik Enerjisi Üretilecek

0

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamalara göre Hatay ilinde su tutmaya başlayan iki baraj hakkında açıklama yaptı

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamalara göre Hatay ilinde Tahtaköprü Barajı tamamlanarak su tutuldu. Barajda depolanacak su ile 415 bin dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak. Ayrıca yılda 20,00 GW enerji üretimi ve bunun yanı sıra bölgede taşkın riski de azaltılmış olacak.

Tahtaköprü Barajı temelden yüksekliği 55,50 metre ve 326 milyon metreküp su biriktirme hacmine ulaştı. Barajın tamamlanması ile birlikte bölgede yapılacak sulu tarım sayesinde hem tarlalardaki verimin artacak hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacak. Projenin tamamlanması ile 2020 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 310.000.000 TL katkı sağlanmasının hedefleniyor.

Büyük Karaçay Barajı:

Hatay’ın Samandağ ilçesinde yapımı tamamlanan Büyük Karaçay Barajı’nda da su tutmaya başlandı. Baraj sulama sağlayacak, sel ve taşkınları önleyecek, elektrik enerjisi üretecek, Antakya’nın içme suyu ihtiyacını karşılayacak.Barajın ön yüzü beton kaplamalı kaya dolgu barajda depolanacak su ile 35 bin 540 dekar tarım alanı sulanacak. Bununla birlikte barajın 123.000 m/gün içme ve kullanım suyu, yılda 15,15 GW enerji üretimi ve taşkın kontrol faydası bulunuyor.

Enerji Sektörünün Önceliği İstihdamı Korumak

Previous article

Petrol Fiyatlarını Yükseltecek Adım! Rusya Kabul Ediyor…

Next article

You may also like

More in Elektrik