Nükleer

Dünya Devi Firma, Resmi Olarak İflasını İstedi

0
westinghouse-artan-maliyetler-karsisinda-iflasini-istedi
westinghouse-artan-maliyetler-karsisinda-iflasini-istedi

Artan maliyetlerinden dolayı, dünyanın en büyük nükleer santral operatörlerinden Westinghouse resmi olarak iflasını istedi.

Japon firması Toshiba’nın alt birimlerinde, dünyadaki işleyen 450 nükleer santralden 111 tanesinin üreticisi olan, Westinghouse Electric Company Çarşamba günü resmi olarak iflasını istedi.

Westinghouse, nükleer yakıt ve nükleer santrallere hizmet işlerinin oldukça karlı olduğunu belirtmesine rağmen, Güney Karolina ve Georgia’ da bulunan nükleer santral inşası projelerinden zarar ettiğini açıkladı.

Zararın sebebi, Westinghouse tarafından, yerçekimi ve konvektif soğutma gibi pasif güvenlik önlemlerine sahip, bakımı daha kolay olan, depremler uçak kazaları ve elektrik kesintilerine dayanıklı olarak tasarlanan Üçüncü Nesil AP1000 reaktörlerine sahip santrallerin inşa maliyetlerinin tahmin edilenin çok üzerinde olması. New York Times’ ın haberine göre, iki projenin bütçeleri bir ile bir buçuk milyar dolar kadar aşıldı.

Westinghouse tarafından yapılan basın açıklamasına göre, Güney Karolina ve Georgia’ da bulunan nükleer santral inşaatlarının nasıl ilerleyeceği belli değil. Georgia Kamu Hizmetleri’ nden yapılan açıklamaya göre, Westinghouse’ un projelerin sertifikalarını yenileme istemesi durumunda, proje doğal gaz ya da yenilenebilir enerji ile kıyaslanarak karar verilecek.

ABD’de, Rüzgar Endüstrisinde Olanaklar Artıyor

Previous article

Tarife ve Satış Garantileri Değişmiyor, Anlaşma Süresi 1,5 Yıl Uzatılıyor

Next article

You may also like

More in Nükleer