EnerjiGündemHidrokarbonManşetPetrol & Doğalgaz

Dünya Tasarruf Günü’ne Özel Doğalgaz Tasarruf Önerileri…

0
dunya-tasarruf-gunune-ozel-dogalgaz-tasarruf-onerileri

Dünyayı tehdit eden en önemli sorunların başında gelen küresel ısınmanın sürdürülebilir bir dünya için vazgeçilmez olan enerji kaynaklarına etkisi oldukça fazla.

Bu nedenle bireysel olarak önlem almanın yanı sıra kurumların da bu konuda oldukça hassas davranması gerekiyor. Ekonomik bir enerji kaynağı olan doğal gaz, konutların ısınmasında en çok kullanılan kaynak olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu ekonomik enerji kaynağını verimli kullanmak için bazı önlemler almak şart.

Türkiye enerji pazarının önde gelen oyuncuları arasında yer alan Enerya, alacağınız küçük önlemlerle hem doğal gaz faturanızda önemli oranda tasarruf sağlayabileceğinizin hem de enerji kaynaklarının verimli kullanılmasına destek olabileceğinizin altını çiziyor. Enerya, 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü‘nde herkesi çevre dostu doğal gaz ile ısınmaya davet ediyor.

Hayatımızın her alanında var olan “enerji” kaynakları, iklim değişikliğinden etkileniyor. Bu nedenle enerji verimliği ve tasarrufu oldukça önemli. Doğal gaz, tüm dünyada en güvenli yakıt olarak kabul ediliyor. Ancak ekonomik bir enerji kaynağı olan doğal gazı verimli kullanmak için bazı önlemler almak gerekiyor. Bu noktada hizmet verdiği kentlerde doğal gaz konforu ve ekonomisini yaygınlaştırmak için çalışan Enerya, 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü’ne özel verimli doğal gaz kullanımı konusunda tüketicileri bilgilendirdi.

Doğalgaz kullanıcılarının alacağı küçük önlemlerle hem doğal gaz faturalarında önemli oranda tasarruf sağlayabileceklerinin hem de enerji kaynaklarının verimli kullanılmasına destek olabileceklerinin altını çizen Enerya, ekonomik bir yakıt olan doğal gazı verimli kullanabilmeleri için şu tavsiyelerde bulundu;

Verimli doğal gaz kullanımıyla enerji tasarrufu sağlamak mümkün

Doğalgazın verimli kullanılmasında kombilerin düzenli bakımının oldukça önemli olduğunu vurgulayan Enerya, bu sayede enerji tasarrufu sağlanabileceğini ve kombilerin performansının korunabileceğini belirtti. Ayrıca Enerya, kombi kullanımı sırasında kombi basıncının da düzenli aralıklarda kontrol edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Aynı zamanda kış aylarında doğal gaz tüketimini minimize etmek için evden çıkarken kombiyi kapatmak yerine düşük sıcaklıkta çalıştırmanın yakıt tüketiminin azaltılmasına yardımcı olacağının altını çizen Enerya, radyatörlerin önünü eşya ile kapatmamanın, evin kullanılmayan alanlarındaki radyatörleri kapatmanın ve oda termostatı kullanmanın tasarruf sağlamada yardımcı olabilecek diğer önlemler olduğunu aktardı.

Temiz enerji olan doğal gaz, şehre kazandırılan temiz hava, ısınmada konfor ve evin bütçesine katkı sağlıyor. Tasarruflu Doğal Gaz Kullanımı için yapmanız gerekenler;

– Radyatörlerin önünü eşya ile kapatmayın.

– Evin kullanılmayan bölümlerindeki radyatörleri kapatın.

– Kapı ve pencerelerin çift cam ya da PVC olmasına dikkat edin.

– Sıcak su borularını izole ettirin.

– Oda termostatı kullanın.

– Bacalı cihazları dolap içine yerleştirmeyin.

– Radyatörlerin arkasına ısı yalıtım levhaları yerleştirin.

– Kapalı perdelerin ısı kaybını yüzde 25 oranında önlediğini unutmayın.

– Kombinizi sürekli açıp kapatmayın.

– Yemek pişirirken fırının kapağını açmayın.

– Menfezleri kapatmayın.

– Kombi bakımınızı düzenli yaptırın.

– Yoğuşmalı kombileri tercih edin.

Enerji Bakanı’ndan İzmir Depremi Hakkında Açıklama Geldi

Previous article

“Ülkemizin Herhangi bir Bölgesinde Yıkıcı Deprem Olasılığı Çok Yüksek”

Next article

You may also like

More in Enerji