EnerjiEnerji VerimliliğiGündemManşet

Dünya’da İlk Sürdürülebilir Alışverişin Adresi ‘RETUNA’

0
Alisveris

İsveç’in güney kuşağında yer alan Eskilstuna şehrine yerel hükümet tarafından Dünya’nın ilk geri dönüşümlü yapıya sahip alışveriş merkezi 2015’te kurulurken ilk 2 yıl perakende dükkanları için kirayı %50, 3’üncü yıl ise %30 indirimli olarak veren hükümet tarafından 2018 yılı itibariyle kiralamalar da sübvansiyonsuz şekilde devam ettiriliyor.

İsveçteki bu AVM, sürdürülebilir bir hayat için devrim yaratan türden bir yenilik! Eski eşyalar tamir edilerek veya bazı işlemlerden geçerek yeni materyeller haline dönüştürülürken en az çevre etkisiyle tüketici arzına da sunuluyor.

Ziyaretçilerin kullanmadığı eşyaların getirildiği Returen deposunda çalışan personeller tarafından
kullanılabilecek durumdaki oyuncak, mobilya, kıyafet, elektronik alet, dekoratif eşyaları değerlendirip ayırarak ilgili bölümlere gönderilerek sonrasında bir takım işlemlerden geçen bu eşyalar AVM’deki geri dönüşüm mağazalarına dağıtılıyor. Yeniden satışa sunulmasıyla sürdürülebilir olmak adına tatmin edici bir döngüyü de tamamlıyor.

Geri dönüştürülmüş, yeniden kullanıma hazır, organik ve(ya) sürdürülebilir materyallerden hazırlanmış olan bu eşyalar çeşitli türden mağaza ve dükkanlarda sergileniyor. Ancak RETUNA’da bunlardan daha fazlası mevcut. Tümü sürdürülebilirliğe dayanan etkinlikler, atölyeler, konferanslar ve tema günleri de düzenlenirken bu sırada acıktığınızda organik restoran Cafe Retuna’da yemeğinizi de ağız tadıyla yiyebilmektesiniz.

SÜRDÜRÜLEBİLİR AVM NEDEN ÖNEMLİ?

2’incil ürünleri değerlendirmek, hem atıkları azalttığından hem de yeni ürün oluştururken doğal kaynak kullanılmadığından ekosistem için büyük önem taşıyor. Böylece toplumun atık malzemelerin ve ürünlerin değeri konusunda eğitilme ihtiyacını tamamlamasına da yardımcı olunurken bir şehir yönetimidöngüsel girişimlerin başlatılmasında ve kolaylaştırılmasında da çok önemli bir rol oynuyor.

Mali desteğin sağlamasıyla birlikte atık nakliyesi gibi 2’incil proseslere ihtiyaç duyulmayıp sürdürülebilir alışveriş merkezleri, tüketicileri yerel düzeyde kendine çekerek aynı zamanda yerel iş geliştirmeyi teşvik etmek ve yeni işler yaratmak için atılan ürünlerin yeniden kullanımının, onarımının ve geri dönüşümünün nasıl etkili bir şekilde organize edilebileceğini de gözler önüne seriyor…

‘Vaillant Group’un Teknik Eğitimleri Pandemi Koşullarına Uygun Sürüyor

Previous article

Zeren Group’tan Hollanda ve Polonya’ya 40 Milyon Dolarlık Enerji Yatırımı

Next article

You may also like

More in Enerji