EnerjiGündemHidrokarbonManşetPetrol & Doğalgaz

Dünyanın en Zengini Buffet ABD’de Gaz Dağıtımı Payını Arttırıyor

0
dunyanın en zengini

Dünya’nın en büyük ikinci holding şirketi ABD’li Berkshire Hathaway, Dominion Energy’nin doğalgaz iletim ve depolama varlıklarını 10 milyar dolara satın alarak ülkenin gaz dağıtımındaki payını %10 arttırdı

Dünya’nın en büyük ikinci holding şirketi ABD‘li Berkshire Hathaway, Dominion Energy‘nin doğalgaz iletim ve depolama varlıklarını 10 milyar dolara satın alarak ülkenin gaz dağıtımındaki payını %10 arttırdı.

Dünyanın en zengin iş insanlarından olan ABD’li 89 yaşındaki Warren Buffett‘ın CEO’luğunu yaptığı Berkshire Hathaway, koronavirüs pandemisi sonrası ilk satın alımını gerçekleştirdiğini duyurdu. Şirket, ABD’li elektrik ve doğalgaz tedarikçisi Dominion Energy’nin doğalgaz iletim ve depolama varlıklarını 4 milyar dolar nakit karşılığında satın almak için anlaştı. Şirketin 5,7 milyar dolar tutarındaki borçları da göz önüne alındığında anlaşmanın değeri 10 milyar doları buluyor. Satın almayla birlikte Berkshire Hathaway’in ABD’nin doğalgaz dağıtımı sektöründeki payı yüzde 8′den yüzde 18‘e çıkacak.

Pandemi sürecinde çekici bir fırsat görmedikleri için hamle yapmadıklarını belirten Buffett, holdinginin 137 milyar dolar nakit biriktirdiği bilgisini de paylaştı.

ATLANTİK KIYI BORU HATTI PROJESİ’NDEN VAZGEÇİLDİ

Dominion Energy, satın alma ile eş zamanlı olarak Duke Energy ile yürüteceği 600 mil uzunluğundaki Atlantik Kıyıları Boru Hattı projesini iptal ettiğini açıkladı. Ekonomik fizibilitesi soru işaretleri barındıran 8 milyar dolarlık projenin başı zaten incelemelerle dertteydi.

Atlantik Kıyısı Boru Hattı, Batı Virginia’dan Virginia’ya, Kuzey Carolina’nın doğusuna 600 mil kadar ilerlemesi planlanan bir doğalgaz boru hattıydı. 

ABD’de Sondaj Kule Sayısı 2 Adet Düştü

Previous article

Spot Boru Gazı Ağustos 2020 Talep Toplama ve Yarışma 24 Temmuz’da

Next article

You may also like

More in Enerji