ElektrikGüneş EnerjisiManşetYenilenebilir Enerji

Düzce B.B. Çöp ve Güneş Enerjisinden Elektrik Üretecek

0
Düzce B.B. Çöp ve Güneş Enerjisinden Elektrik Üretecek

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, Düzce Kapalı Entegre Katı Atık Ayrıştırma, İşleme ve Enerji Üretim Fabrikası’nın bu sene tamamlanacağını bildirdi.

Düzce Belediye Başkanı ve 65. Hükümet T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yapmış olduğu Twitter paylaşımları ile Düzce’ye kurulacak hibrit enerji tesisinin müjdesini verdi.

Başkan Özlü tarafından konu ile ilgili açıklamanın yer aldığı ilk paylaşımda şu ifadeler yer alıyor:

“Düzce’nin çöpü dünya standartlarında ayrıştırılacak, ilimiz sıfır atıkta Türkiye’nin sayılı illerinden biri olacak. Düzce Kapalı Entegre Katı Atık Ayrıştırma, İşleme ve Enerji Üretim Fabrikası’nda çalışmalarımız hızla devam ediyor. Her şey sizler için… #Düzce”

Resim

Başkan Özlü, yaptığı bu paylaşımın ardından şu açıklama ve video ile görüşlerini bildirdi:

“Sadece çöp tesisi değil, aynı zamanda enerji ve hammadde fabrikası inşa ediyoruz. Düzcemiz’e hayırlı, uğurlu olsun.”

Başkan Özlü‘nün videodaki yaptığı konuşmada şu ifadeler yer alıyor:

“Düzce’nin kronikleşmiş sorunlarından birisi olan çöp sorununa kalıcı bir çözüm buluyoruz. Bakın gördüğünüz gibi buradaki inşaat altı aydır devam ediyor İnşallah bu sene bitecek. Buradan çöpleri önce ayrıştıracağız sonra çöpleri işledikten sonra çöpten enerji, gübre, atıktak türetilmiş yakıt ve dolgu malzemesi üreteceğiz.

Çalışmalarımız büyük bir hızla devam ediyor. Güzel bir tesis kuruyoruz. Bu tesis Türkiye için örnek bir tesis olacak ve burası sadece çöpten enerji üreten bir tesis değil çöp artı güneş enerjisinden elektrik üreten enerji üreten bir tesis olacak. Hibrit bir sistem kuruyoruz. Düzce’mize hayırlı olmasını diliyorum.”

DSİ Hidroelektrik Enerji Dairesi Başkanlığı’ndan 2 Anlaşma

Previous article

Yenilenebilir Enerjiye Artan Talebin Sonucu: Yeşil Tarife

Next article

You may also like

More in Elektrik