Elektrik

Elektrik Tüketicileri Fiyatların Yükselmesinden Şikayetçi

0

Elektrik tedarikçisi değiştirme sitesi EnCazip, elektrik tüketicileriyle ilgili bir araştırma yaptı

Katılımcıların %82’si ayda 130 TL’den fazla elektrik faturası ödediğini ifade ederken, %99’u ise elektriğe ödediği fiyatın yükseldiğini, toplam tüketicilerin %57’si de elektrik faturalarının geçen seneye göre en az yarı yarıya arttığını düşünüyor.

Elektrik tedarikçisi değiştirme sitesi EnCazip, tüketicilerin elektrik tüketimine dair bir araştırma yaptı ve bu anket sonucunda ilginç bilgiler ortaya çıktı

Tüketicilerin önemli bir çoğunluğu elektrik faturalarına ödedikleri paranın geçen seneye göre ciddi oranda arttığını düşünürken, elektrik fiyatlarındaki artış algısının gerçek fiyat artışından neredeyse iki kat daha fazla olduğu dikkat çekti. Bu da tüketicilerin elektrik faturaları konusunda yeterince doğru bilgilendirilemediği gerçeğini gözler önüne serdi.

Elektrik tüketicilerinin yüzde 82’si ayda 130 TL’den fazla elektrik faturası ödüyor

Tüketicilerin %99’u elektriğe ödediği fiyatın yükseldiğini düşünüyor. %57’si ise elektrik faturalarının geçen seneye göre en az yarı yarıya arttığını düşünüyor. Tükettiğim elektriğin ederi ne ise onu ödüyorum diyenler %13’te kalırken sadece %2’lik bir kesim elektrik faturasına olması gerektiğinden az ödediğini söylüyor. Katılımcıların %86’sı ise tükettiğinden fazlasını ödediğini düşünüyor ve bir şekilde şeffaflık olmadığına inanıyor.

Bununla birlikte tüketicilerin %60’ı elektrik faturaları ile ilgili olarak yapabilecekleri bir şey olmadığını düşünürken ve çaresiz olduğunu düşünürken, %37’si elektrik faturalarını düşürmek için tasarruf yöntemlerine yöneliyor.

Çoğunluk faturasını gişeden ödüyor

Tüketiciler, elektrik faturanızı hangi kanaldan ödersiniz sorusuna %44 ödeme merkezi/banka şubesi derken %31 banka hesabım/kredi kartıyla otomatik ödeme diyor. Elektrik faturalarını ödemek için internet bankacılığı gibi dijital kanalları kullanan tüketicilerin oranı ise yalnızca %25.

EnCazip.com kurucusu Çağada Kırım

Elektrik faturalarının karışık olmasından dolayı tüketicilerdeki elektrik fiyatları algısı bazen gerçekle birebir örtüşmeyebiliyor

Zira elektrik fiyatları geçen seneye göre %32 artmış olmasına rağmen, tüketicilerdeki algısı bunun çok çok üstünde. Bu durumu değerlendiren EnCazip.com kurucusu Çağada Kırım, ”Tüketicilerin elektrik fiyatlarının maliyetlerdeki artıştan dolayı arttığını kabul etmeleri kolay olmaz, çünkü elektrik sektörü çok uzun yıllardır tekel olarak devlet tarafından yönetilmekteydi, ancak şu anda sektörün tamamına yakını özel şirketlerden oluşuyor. Zaten bunun aksi olsaydı çok daha yüksek elektrik fiyatları ile karşı karşıya olurduk. Tüketicilerdeki elektrik fiyatları hassasiyetine baktığımızda, gerçeğin iki katı kadar bir artış algısı olduğunu gözlemliyoruz. Bu yüzden tüketicilerin doğru bilgilendirilerek piyasaya dahil edilmeleri kritik. Bu şekilde kendini çaresiz hisseden kesime de çare bulunmuş olacak.” şeklinde konuştu.

Elektrik-Elektronik Sektörünün 2019 İhracat Şampiyonları Belli Oldu

Previous article

Sanko Enerji, Güney Rüzgâr Santrali İnşası için GE Yenilenebilir Enerji’yi Seçti

Next article

You may also like

More in Elektrik