ElektrikEnerjiGündemManşet

Elektrikli Araçlar İçin Şarj Altyapısı 2023’te Hazır Olacak!

0
elektrikli arac

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Kabinesi İki Yıllık Değerlendirme Toplantısında sanayi alanındaki gelişmeleri açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Kabinesi İki Yıllık Değerlendirme Toplantısında konuştu. Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezindeki toplantıda, 16 bakanlığın 2 yılda gerçekleştirdiği projeleri ve atacakları yeni adımları anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Özel sektör, kamu kurumları ve akademiyle istişare içinde hazırladığımız 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisini kamuoyuna açıkladık. Salgın döneminde sanayimizin kabiliyeti ve kapasitesi sayesinde ihtiyaç duyduğumuz ürünleri kolayca üretebildik. Bunun da ötesinde, sağlık alanında yenilikçi ürünler geliştirdik, küresel rekabet iddiamızı ortaya koyduk.

Rekor sürede ürettiğimiz yerli yoğun bakım solunum cihazıyla hem ülkemize, hem de dünyaya nefes olduk. Tanı kitleri, aşı ve ilaç alanındaki projelerimiz yurt dışında yapılan çalışmaların ötesinde bir vizyona sahiptir. Sanayileşme ve milli teknoloji hamlesi hedeflerimize daha hızlı varmak için üst düzey kararları alacak sanayileşme icra komitesini koruyoruz.”

“Elektrikli araçlar konusunda dünyada lider ülkelerden biri olacağız”

Türkiye’nin 60 yıllık hayali olan yerli otomobil projesinin hayata geçirildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

“2019’un son günlerinde milletimizin takdirine sunduğumuz Türkiye’nin Otomobilinin fabrikasının temelini attık, inşallah 2022 yılının son çeyreğinde aracımız banttan inecek. Bu projeyle elektrikli araçlar konusunda dünyada lider ülkelerden biri olacağız. Ülke gelindeki şarj altyapısını 2023’e kadar yeterli seviyeye ulaştırarak otomobilimizin her yerde kullanılabilmesini temin edeceğiz.

Raylı sistemlerde de küresel bir oyuncu olma hedefimiz var. Bu sene başında milli elektrikli trenimizi raylara indirdik, 2020 yılında da milli ana hat lokomotifimiz raylarla bulaşacak, milli yüksek hızlı trenimizi de en kısa sürede raylarla buluşturmayı hedefliyoruz.”

“Bu yılın ilk yarısındaysa Konya Teknoloji ve Toros Özel Endüstri Bölgelerini ilan ettik.”

Planlı sanayileşme politikaları kapsamımda geçen sene 7 ayrı organize sanayi bölgesi projesinin tamamlandığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu yılın ilk yarısındaysa 6 organize sanayi bölgesine tüzel kişilik kazandırdık. Böylece ülkemizdeki organize sanayi bölgesi sayısı 320’ye ulaştı.

Geçen yıl İstanbul, Balıkesir, İzmir, Bursa, Mardin, Çanakkale, Trabzon, Adana ve Ankara’da ilan ettiğimiz 12 yeni endüstri bölgesinde özel sektörümüz yaklaşık 8,5 milyar dolarlık yatırım planlıyor. Bu yılın ilk yarısındaysa Konya Teknoloji ve Toros Özel Endüstri Bölgelerini ilan ettik.”

“Tüm sanayi bölgeleri demir yolu ve liman bağlantısına kavuşacak.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, demir yolu, liman bağlantıları ve dönüşüm merkezleri için şu açıklamalarda bulundu: 

“Ülkemizin uzun dönemli petrokimya ihtiyaçları için stratejik öneme sahip Ceyhan, Filyos ve Karapınar endüstri bölgelerinde inşallah yılın ikinci yarısında yatırımların başlamasını bekliyoruz. Tüm sanayi bölgeleri demir yolu ve liman bağlantısına kavuşacak.

Sanayide verimlilik ve dijital dönüşümü sağlamak için, Ankara, Bursa, İzmir, Konya, Kayseri, Mersin ve Gaziantep’te yetkinlik ve dijital dönüşüm merkezleri kurduk.”

“Kocaeli’nden İzmir’e bir teknoloji koridoru kuruyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ar-Ge çalışmaları ve teknoloji alanındaki gelişmelerden de şu şekilde bahsetti:

“İnovasyon öncülüğünde bir büyüme için son 2 yılda araştırma-geliştirme merkezleri sayısını 913’ten bin 236’ya, tasarım merkezleri sayısını 230’dan 372’ye, teknopark sayısını da 81’den 85’e çıkarttık. İzmir Teknoloji Üssü Projesini Bilim Vadisinin kurumsal gücüyle birleştirdik. Kocaeli’nden İzmir’e bir teknoloji koridoru kuruyoruz.

Toplumda teknoloji ve yenilikçiliğe yönelik ilgili artırmak amacıyla iki yıldır düzenlediğimiz TEKNOFEST dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali oldu. Türkiye Uzay Ajansı ile ülkemizin kritik bir ihtiyacını ve beklentisini karşılamış olduk.”

Bayçöl: Akkuyu NGS Elektrik Fiyatlarını Düşürür

Previous article

En Büyük Rüzgar Türbinine Sahip Enerji Projesi Ordu’dan!

Next article

You may also like

More in Elektrik