EnerjiGündemManşet

Enerji Bakanından Altın Üretimine Dair Açıklamalar Geldi

0
altın-madencilik

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yaptığı özel açıklamada Türkiye’nin geçen yıl 38 ton altın üretimiyle rekor kırdığını belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yaptığı açıklamada, altın üretiminin uzun dönemli araştırma ve yatırım gerektirdiğini, Türkiye’de altın tüketiminin yüksek olduğunu ifade etti.

Türkiye’de 2000’li yıllara kadar altın üretimi yapılmadığına dikkati çeken Dönmez, geçen yıl 38 tonla en büyük üretimin gerçekleştirildiğini söyledi.

Söz konusu üretimin, bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 40 artış gösterdiğini aktaran Dönmez, şöyle konuştu:

“2020 hedefimiz salgına rağmen 44-45 ton, ancak bu yeterli değil. Her yıl 130-160 ton altın ithal ediyoruz. Ödediğimiz rakam az değil, 8-10 milyar dolar. Bu yıl ilk 6 ayda altın ithalatına ödediğimiz bedel 11 milyar dolar. Belki en büyük ithalatı yapmış olacağız. Kuyumculuk sektörümüz iyi, ihracatımız da var ama bu kadar bedeli neden yurt dışına ödeyelim? Aramalara hız veriyoruz. Yeni altın sahalarımız da oldu. Bunların bir kısmını Türkiye Varlık Fonu’na devrettik. İnşallah orada değerlendirilecek. Hedefimiz önümüzdeki 5 yılda altın üretiminde yıllık 100 tona ulaşmak.”

MTA Genel Müdürü, Elazığ ve Çevresindeki Projeleri Ziyaret Etti

Previous article

“Akkuyu NGS Türkiye’nin En Büyük Yatırımlarından Olmaya Aday”

Next article

You may also like

More in Enerji