EnerjiGündemManşet

Enerji Bakanından ICCI 2020 Konferansında Sondaj Açıklamaları

0
dönmez

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Oruç Reis’ten ilk sismik okumaların bugün alınacağını belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, video konferans yöntemiyle katıldığı ICCI 2020 – 26. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı’nda yaptığı konuşmada, denizlerdeki petrol ve gaz aramacılığının Türkiye’nin en önemli gündem maddelerinden olduğunu söyledi.

Denizlerdeki kaynaklar kadar teknolojinin de önemli olduğuna işaret eden Dönmez, “Eğer teknolojimiz, bilgi ve becerimizle denizlerimizdeki her türlü faaliyeti kendi öz yeterliliğimizle yapamıyorsak, o zaman denizlerimize tam anlamıyla hakim değiliz demektir. Bu sebeple, deniz hakimiyeti stratejimiz uzun dönemli teknoloji ve insan gelişimine dayanıyor.” ifadesini kullandı.

“Salgınla birlikte pek çok şirket Doğu Akdeniz’de havlu attı”

Bakan Dönmez, Türkiye’nin denizlerdeki arama faaliyetlerine her türlü tehdite rağmen devam ettiğine dikkati çekerek, Kanuni sondaj gemisinin dün itibarıyla Mersin Taşucu Limanı’ndan ayrıldığını bildirdi. 

Geminin Haydarpaşa Limanı’na doğru yol aldığını aktaran Dönmez, şöyle devam etti:

“Burada kule söküm işlerini yapacağız. Gemimiz, kasım sonu gibi Zonguldak’taki Filyos Limanı’na intikal edecek. Burada kulenin montajı ve diğer bakımların ardından, Karadeniz’de artık Fatih ile birlikte sondaja başlayacak. Oruç Reis araştırma gemimiz de faaliyet göstereceği lokasyona vardı. Yaklaşık 10 kilometre uzunluğundaki sismik kabloları denize sermeye başladı. Dün de testler başladı ve bugün ilk sismik okumaları almaya başlıyoruz. İlk etapta, 10 günlük bir çalışma programımız var.

Salgınla birlikte pek çok şirket Doğu Akdeniz’de havlu attı. Özellikle Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin verdiği gayri hukuki ruhsatlarda çalışan şirketler, salgının etkisiyle sahadan çekildiklerini açıkladı. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi gibi kaynaklarını kendi imkanlarıyla çıkarmaktan aciz bir devletin yaptığı ilk şey başka ülkelerin korunmacılığına sığınmak oldu. Biz ise salgına rağmen denizlerimizdeki faaliyetlerimizi iş planımıza göre sürdürdük. Değişen dünyanın dinamiklerini öngörerek, adımlarımızı ona göre attık.”

İlkokul Öğrencilerine Enerji Konulu Öykü ve Resim Yarışması

Previous article

Yerli ve Yenilenebilir Enerjiden Elektrik Üretim Oranı: Yüzde 62

Next article

You may also like

More in Enerji