EnerjiGündemManşet

Enerji Krizi Şirketlere Yaradı: SHell Tahminleri Aşarak Kârını İki Kattan Fazla Artırdı

0
Enerji krizi şirketlere yaradı: Shell tahminleri aşarak kârını iki kattan fazla artırdı

Enerji tekeli Shell artan doğalgaz ve petrol fiyatlarının da etkisiyle Temmuz ve Eylül arasındaki üç aylık dönemde bütün tahminleri geride bırakarak kârını iki mislinden fazla artırdı.

İngiltere-Hollanda ortaklığındaki enerji tekeli Shell, yılın üçüncü çeyreğindekârının 9,5 milyar dolara ulaştığını açıkladı.

Kâr artışında yılın ikinci çeyreğine kıyasla bir yavaşlama görülse de, Shell geçen yılın aynı dönemindeki 4,2 milyar dolara göre kârlarını iki mislinden fazla artırmış oldu.

Ukrayna savaşının ardından birçok ülke Rus enerjisine bağımlılığını azaltma yönüne gidince piyasalarda petrol ve doğalgaz fiyatları hızla yükseldi.

BBC‘nin aktardığı habere göre, Nisan ve Haziran ayları arasında, petrolün varili 120 dolara kadar tırmanırken Shell de 11,4 milyar dolarla rekor kârelde ettiğini açıklamıştı. Ardından enerji fiyatları bir miktar düşse de halen yüksek bir düzeyde seyrediyor.

2022 yılının başından bu yana yani; yılın ilk üç çeyreğinde Shell 30 milyar dolar kâr etti. Bu veri, 2021 yılının ilk 9 ayıyla kıyaslandığında iki mislinden fazla bir artış anlamına geliyor.

Shell böyle rekor kârlar elde ederken İngiltere’de elektrik ve gaz faturaları da hızla artıyor. İngiliz hükümeti, Kuzey Denizi’nde faaliyet gösteren enerji şirketlerine Temmuz ayında parlamentonun da onayıyla bir defalık bir yüzde 25 vergi koyduysa da bu sadece İngiltere’de elde ettikleri karları kapsıyor. Çoğu petrol ve doğal gaz şirketi kârlarının çok büyük bir kısmını İngiltere dışından elde ediyor.

Almanya Başbakanı Scholz’dan Enerji Krizi Açıklaması: “Avrupa Ülkelerinin Dayanışması İle Aşacağız”

Previous article

Çiftçiye, Sıfır Faizli Kredi İle Elektrik Borcu Faizlerinin %50’sini Silme İmkanı

Next article

You may also like

More in Enerji