EnerjiGündemManşet

Enerji Krizindeki Avrupa Kömür Modeline Dönüyor

0

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaş sonrası enerji krizi yaşayan Avrupa dünyayı kirleten kömür modeline geri dönüyor. Almanya’dan sonra Fransa da ülkenin Moselle kentindeki kömürle elektrik üreten ve kapatılan Saint-Avold santralini gelecek kış yeniden devreye sokmayı planladığını duyurdu.

Enerji krizinde olan Avrupa çevreye verdiği zararları nedeniyle uzun yılar tartışma konusu olan ve kapatılması çevre için bir devrim olarak nitelendirilen kömüre dayalı enerjiye geri dönüyor. İlk karar kıtanın ekonomi lokomotifi olan Almanya’dan gelmişti.

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, geçen hafta yaptığı açıklamada, elektrik üretiminde doğal gaz kullanımını sınırlandıracaklarını belirterek, burada oluşacak açığı kömür kullanımıyla kapatmaya çalışacaklarını söylemişti. Almanya en kirletici fosil yakıt olan kömürün enerji üretiminde kullanımını 2030’da tamamen durdurmayı planlıyordu.

İkinci adımı ise Fransa atıyor. Fransa Enerji Bakanlığı, ‘Ukrayna’daki gelişmeler ve enerji pazarındaki gerilim’ yüzünden ülkenin doğusundaki Moselle kentindeki kömürle elektrik üreten Saint-Avold santralini gelecek kış yeniden devreye sokmayı planladığını duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada “Önümüzdeki kış ihtiyaç olduğu takdirde Saint-Avold tesisini çalıştırabilme imkanını elimizde tutmak istiyoruz” denildi.

TESİS 31 MARTTA KAPATILMIŞTI

Hükümet, 31 Mart’ta bu santrali tamamen kapattığında, gerektiğinde ve ihtiyaç olduğunda tesisin yeniden açılabileceği mesajını vermişti. Açıklamada, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un küresel ısınmayla mücadele kapsamında ülkedeki kömür santrallerini tamamen kapatılması yolundaki taahhüdüne uyacağı yinelendi. Açıklamada, ülkede kömürle üretilen elektriğin, toplam elektrik kaynakları içinde yüzde 1’inin altında kalacağı güvencesi verildi.

FRANSA’DA HALKA ENERJİ TÜKETİMİNİ AZALTMA ÇAĞRISI

Bu arada Fransa’da 3 büyük enerji şirketlerinden TotalEnergies, EDF ve Engie, Fransızlara enerji tüketimlerini ‘derhal’ azaltma çağrısında bulundu. TotalEnergies, EDF ve Engie şirketlerinin yöneticilerinin, Journal Du Dimanche gazetesinde yayımlanan ortak bildirisinde, Fransa dahil Avrupa enerji sisteminde aylardır ciddi sorunlar yaşandığı, bazı ülkelere doğru Rus gazının boru hattıyla teslimatının ciddi şekilde azaldığı ve Avrupa düzeyindeki gaz stoku bakımından alarm seviyesinin yüksek olduğu kaydedildi.

‘EN İYİ ENERJİ, TÜKETİLMEYEN ENERJİ’

Bildiride, bazı Avrupa ülkelerinde halihazırda sert tedbirler alınmasının yanı sıra iklim koşullarının ve kuraklığın hidrolik enerji üretimine etkisine değinildi. “Bu sorunların doğurduğu fiyat artışı sosyal ve politik uyumumuzu tehdit ediyor ve ailelerin alım gücünü çok fazla etkiliyor.” ifadesine yer verilen bildiride, “en iyi enerjinin, tüketilmeyen enerji” olduğu vurgulandı.

Üç enerji şirketinin yöneticileri bildiride, “Her birimizin, her tüketicinin, her şirketin davranışını değiştirmesi ve enerji, elektrik, gaz ve petrol ürünleri tüketimini derhal sınırlaması için farkındalığın yanı sıra toplu ve bireysel eylem çağrısında bulunuyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Bildiride, “Bu yaz harekete geçmek, gelecek kışa karşı daha hazırlıklı olmamızı ve özellikle gaz rezervlerimizi korumamızı sağlayacaktır.” değerlendirmesine yer verilirken enerji verimliliğine ilişkin büyük program başlatılmasının ve ulusal düzeyde israfla mücadelenin gerekliliğine dikkat çekildi.

AB’den Kritik Karar: Yenilenebilir Enerji Hedefi Yenilendi

Previous article

Başkent EDAŞ Yoğun Yağış Ve Sel Koşullarında Kesintisiz Enerji Mücadelesini Sürdürüyor

Next article

You may also like

More in Enerji