EnerjiGündemManşet

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun Şeffaflık Çalıştayı!

0
EPDK

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından düzenlenen Şeffaflık Çalıştayı, önemli isimlerin katılımıyla gerçekleştrildi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından her sene kamu ve özel sektör temsilcilerini buluşturan ve bu yıl pandemi önlemleri sebebiyle video-konferans yöntemi ile gerçekleştirilen Şeffaflık ÇalıştayıEPDK Başkan Yardımcısı Hacı Ali Ulutaş, EPDK Elektrik Piyasası Daire Başkanı Deniz Daştan, EPDK Doğal Gaz Piyasası Daire Başkanı Hüseyin Daşdemir ve EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu’nun konuşmaları ile başladı.

EPDK Başkan Yardımcısı Hacı Ali Ulutaş yaptığı konuşmada sağlıklı bir piyasa yapısının oluşturulabilmesi için piyasada güvenin, şeffaflığın ve öngörülebilirliğin temin edilmesinin son derece önemli olduğunu vurguladı.

EPİAŞ tarafından sektöre kazandırılan Şeffaflık Platformu’nun önemine dikkati çeken Ulutaş şu ifadeleri kullandı:

“Yaptığınız sistemin kullanılabilir olması önemlidir. EPİAŞ tarafından yayınlanan veriler işlevsel olduğu kadar piyasanın gelişimine de katkı sunmaktadır. Vadeli elektrik ve doğal gaz piyasaları da faaliyete başladığında bu veriler daha da önem kazanacaktır.”

“Sektörümüz de yaşanan pandemi sürecinden olumsuz etkileniyor”

Enerji piyasalarında güven ve öngörülebilirliğin tesis edilmesinin EPDK’nın öncelikli hedefi olduğunu vurgulayan EPDK Başkan Yardımcısı Hacı Ali Ulutaş, şunları ekledi:

“Tüm dünyada daha önce görülmemiş, farklı bir süreci yaşıyoruz. Sektörümüz de yaşanan pandemi sürecinden olumsuz etkileniyor. Bu süreçte hem paydaşlarımızı hem de tüketicilerimizi korumak, süreci en az zararla atlatmak için Kurum olarak üzerimize düşeni yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz.”

Şeffaflık, bilgi demek!

EPDK Elektrik Piyasası Dairesi Başkanı Deniz Daştan da yaptığı konuşmada Şeffaflık Platformu’nda 135 verinin yayınlandığını ifade ederek, şu açıklamada bulundu:

“Şeffaflık, bilgi demek. Bilgi ise karar vermek ve o doğrultuda ilerlemek demek. Bilginin paylaşılması kadar, kötüye kullanılmasının önüne geçilmesi de önemli. Bu durum her şeyden önce diğer piyasa katılımcılarımıza zarar veriyor. Bu konudaki taslak çalışmalarımızı 2021 yılı içerisinde sonuçlandırmayı hedefliyoruz.”

“Doğal gaz piyasamızda son yıllarda alt yapıya ve yerli kaynaklara büyük yatırımlar yapıldı”

EPDK Doğal Gaz Piyasası Daire Başkanı Hüseyin Daşdemir de yaptığı konuşmada Avrupa Enerji Tacirleri Federasyonu’nun (EFET) yayınladığı hub skorunda ülkemizin 2018 yılına kadar 5 puan bandında olduğunu hatırlatarak OTSP’nin açılmasıyla birlikte geçen sene 9 puana yükseldiğinin altını çizdi. Daşdemir şunları söyledi:

“Türkiye’nin enerjide merkez ülke olma hedefi var. Hem elektrik piyasamızda hem de doğal gaz piyasamızda düzenlemelerimizi bu hedef doğrultusunda hayata geçiriyoruz. Doğal gaz piyasamızda son yıllarda alt yapıya ve yerli kaynaklara büyük yatırımlar yapıldı. Bunların yanı sıra öngörülebilir, rekabetçi ve şeffaf bir piyasa yapısı oluşturmak için de mevzuat düzenlemeleri yapıyoruz. EPDK’nın istişareye verdiği önem çerçevesinde sizlerle birlikte elbirliği içerisinde piyasamızı daha iyi noktalara getireceğiz inşallah.”

Vadeli Doğal Gaz Piyasası ve Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti Sistemi’ne yönelik…

Çalıştayda konuşan EPİAŞ Genel Müdürü Ahmet Türkoğlu da yaptığı konuşmada 2021 yılında enerji sektörü açısından güzel gelişmelerin yaşanacağını, Vadeli Doğal Gaz Piyasası ve Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti Sistemi’ne yönelik çalışmalarının sürdüğünü belirtti şu şunları ekledi:

“Önemli bir kullanıcı kitlesine ulaşan Şeffaflık Platformu’nun ikinci versiyonu için iş geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. 2021 yılında hayata geçirmeyi hedeflediğimiz proje ile kullanıcı dostu yenilenmiş bir ara yüz, arttırılmış bir hizmet kalitesi ile sürdürülebilir bir veri altyapısını piyasamıza kazandırmayı hedefliyoruz.”

‘ORBİT Enerji’ Invertör Firması Hoymiles ile Anlaşmasını Yeniledi

Previous article

Ekim Ayı Ham Petrol ve Doğal Gaz Üretim Verileri Açıklandı

Next article

You may also like

More in Enerji