EnerjiGenelGüneş EnerjisiYenilenebilir Enerji

Enerji Sektörü Antalya’da Buluşacak

0

Enerji Sektörü 27-29 Şubat 2020 tarihlerinde ENEREX ANTALYA’DA Buluşuyor

Yılın 12 ayı güneş alan Antalya, yenilebilir enerji kaynaklarının kullanılması, yerli enerji üretimin yapılması ve enerji verimliliğinin sağlanmasına Antalya ENEREX Enerji Verimliliği ve Dönüşümü Fuarı ile öncülük edecek. 27-29 Şubat tarihleri arasında Anfaş Fuar ve Kongre Merkezi’nde ilk kez düzenlenecek Fuar, Antalya’yı Enerji Verimliliği üssüne dönüştürmeyi hedefliyor.

Dünya genelinde enerji talebi, önümüzdeki 40 yıl içinde %50 artacak. Küresel ısınmayı 2 derecenin altında tutmak ve sürdürülebilir bir gelecek vaat etmek için emisyonların yarı yarıya azaltılması ve şehirlerde kirliliğin önemli ölçüde azaltılması gerekiyor. Bu paradoksun çözümü ise enerji verimliliğini 3 kat artırmaktan geçiyor.

Ülkemiz, Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı kapsamında milli gelir başına tüketilen enerjinin 2023 yılına kadar, 2011 yılına göre en az %20 azaltılmasını hedefliyor. 6 farklı sektörde bulunan 55 adet eylemin hayata geçirilmesi ile 2023 yılına kadar 10,9 milyar ABD Doları yatırım ile kümülatif olarak 23,9 milyon ton eşdeğer petrol (MTEP) enerji tasarrufu sağlanması öngörülüyor. 2033 yılına kadar sağlanması beklenen tasarruf karşılığı ise 30,2 milyar Dolar.

Antalya ENEREX, “Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı”na katkı sağlayacak…

ENEREX fuarı hakkında bilgiler veren ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, “Antalya, ülke ekonomimiz için tarımdan turizme ve sanayiye kadar pek çok alanda ekonomik değer yaratıyor. Amacımız bu potansiyeli düzenlediğimiz fuarlar ile daha da arttırmak ve geliştirmek. Bu kapsamda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızın ‘Daha fazla yerli, daha fazla yenilenebilir’ mottosu ile uyguladığı ‘Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’mıza Antalya’da, ENEREX Enerji Verimliliği ve Dönüşümü Fuarı ile katkı sağlamayı hedefliyoruz. Fuarımızda 40’ın üzerinde katılımcı firma yer alırken, 150’den fazla marka sergilenecek. Yurt içi katılımcılarımızın yanı sıra bu yıl 2 ülkeden (Almanya, Çin ) 3 ayrı katılımcıyı, ziyaretçilerimiz ile bir araya getirmeyi hedefliyoruz. Yurtiçindeki 30’un üzerinde şehirden gelecek ziyaretçiler ile 10,000’in üzerinde profesyonelin Antalya ENEREX Fuarı’nı ziyaret etmesini bekliyoruz.” dedi.

Antalya, ENEREX Fuarı ile enerji üssü olacak…

Ali Bıdı şöyle devam etti: “Turizmin, tarımın ve uzun zamandır ticaretin merkezi olan Antalya ‘da enerji her sektörün en büyük harcama gideridir. Bu giderler içinde yer alan elektrik maliyelerinin düşürülmesi noktasında, dünyada olduğu gibi, 12 ay güneş gören Antalya’mızda da, yenilebilir enerji kaynakların kullanılması, milli, yerli enerji üretimin yapılması ve enerji verimliliğinin sağlanmasına bu fuar ile öncülük etmek istedik. Antalya, ENEREX Fuarı ile enerji üssü olacak” dedi.

ENEREX, enerji maliyetlerinin düşürülmesine rehberlik edecek…

27-29 Şubat tarihlerinde düzenlenecek Antalya Enerex Enerji Verimliliği ve Dönüşümü Fuarı’nın Türkiye’ye de bölge olarak Antalya’ya da büyük bir katma değer sağlayacağını belirten Proje Yöneticisi Ruhsar Gözde Yıldırım,: ” ENEREX olarak fuar hazırlık çalışmalarımız dahilinde önceden yaptığımız görüşmeler sonucunda enerji üretimi ve verimliliği alanında uzman kişi ve kurumların fuarımıza katılmalarını sağladık. Bu konuda tüm ziyaretçilerimizedoğru, güvenilir, yeterli ve tam bilgilendirme yapacağımıza inanıyoruz. Enerjinin verimli ve düşük maliyetli kullanılması tüm sektörlerin önemsediği bir konu olmalıdır.

Özellikle bölgemizdeki önemi sebebiyle başta Turizm sektörü olmak üzere bütün sektörlerimiz uluslararası alanda sürdürülebilir ve rekabetçi olmak için düşük maliyetli ve verimli enerji kullanmanın ne kadar önemli olduğunun bilincinde olmalıdır.. Hazırlık çalışmalarımızı gerçekleştirdiğimiz fuarlarda edindiğimiz bilgilerle turizm, tarım veya endüstri sektörünün en büyük sorununun enerji maliyetleri olduğunu bir kez daha gözlemledik. Sonuç olarak tarım , turizm, endüstri sektörleri vebireysel tüketiciler için ENEREX diyoruz. Elektirk Maliyetlerinizi düşürmek için ENEREX diyoruz. ENEREX fuarı olarak turizm, tarım, endüstri sektörlerinin ve bireysel tüketicilerin de enerji verimliliği konusunda bilinçlendirilmesi, farkındalık yaratılması, enerjilerini düşük maliyetle elde etmesini sağlamak adına yola çıktık.” dedi.

Enerji sektörünün önde gelen sivil toplum kuruluşları Antalya ENEREX’i destekliyor…

Antalya Uluslararası Fuarcılık İşletme ve Yatırım AŞ (ANFAŞ) tarafından ilk kez , 27-29 Şubat 2020 tarihlerinde Anfaş Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek Antalya ENEREX Fuarı, Enerji Verimliliği ve Yönetimi Derneği (EYODER), Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED), Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) gibi enerji sektörünün önde gelen sivil toplum kuruluşları tarafından destekleniyor. Üç gün boyunca sürecek fuarda, enerji verimliliği ile enerji dönüşümüne ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına yönelik çalışmaların yanı sıra; Endüstriyel, tarım ve turizm sektörünün artan enerji maliyetleri de masaya yatırılacak. Fuara katılanlar, maliyetlerin en aza indirilmesi için neler yapılması gerektiğini de birlikte tartışma fırsatı yakalayacaklar.

Enerji Verimliliği her yönüyle masaya yatırılacak, çözüm önerileri paylaşılacak…

Son yıllarda artan enerji maliyetleri bireysel ve endüstriyel alanda tüketicilerin en önemli sorunu haline geldi. Özellikle endüstri sektöründe artan enerji maliyetleri rekabetçi ve sürdürülebilir olması bakımından sektörleri zorlarken, dışa bağımlılığın en aza indirilerek, yerli kaynakların kullanılması ise en büyük hedef. Bu anlamda sektörel bazda büyük önem taşıyan ENEREX fuarında birçok oturum ve konferans da düzenlenecek. Özellikle Turizm ve Tarım sektörünün büyük sorunu olan enerji verimliliğine yönelik çözümlerin ele alınacağı fuarda, ayrıca özel oturumlar gerçekleştirilecek. Enerji verimliliği alanında uzman kişi ve kurumların yer alacağı ENEREX’de, enerji bağımsızlığının önemi vurgulanarak, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına yönelik mesajlar verilecek. Enerji sektöründen uzman katılımcıların yer alacağı fuarda da kaynakların korunarak, milli enerji üretiminin ülke ekonomisine yapacağı katkılara değinilerek, tüm sektör yetkilileri enerji verimliliğine ve yenilenebilir enerjiye teşvik edilecek.

ZES’ten 158 Farklı Lokasyonda Hizmet

Previous article

Karsan, EcoFest’e Jest Electric ile Katıldı

Next article

You may also like

More in Enerji