ElektrikEnerjiHidrokarbonPetrol & Doğalgaz

Enerji ve Akaryakıt Sektöründe Belirgin Düşüş

0

Koronavirüs salgını hala tüm dünyada devam ederken, enerji sektöründe ve tüketiminde önemli bir dalgalanmaya sebep oldu

Salgın sebebiyle karantina süreci yaşanırken, elektrik, doğal gaz ve akaryakıt tüketimi belirgin düşüş yaşadı. Elektrikte Şubat ayı için günlük tüketim 800-850 milyon kWh iken, 10 Nisan’a kadar olan sürede 644 milyon kWh’ye geriledi. Akaryakıt tüketiminde ise yüzde 70 azalma yaşandı.

Salgın sebebiyle Türkiye’de de yaşanan karantina ve sokağa çıkma yasakları sebebiyle enerji sektörlerinde tüketim belirgin şekilde azaldı. Salgın sebebiyle elektrik, doğalgaz ve akaryakıt tüketiminde ciddi oranda düşüş yaşandı. Elektrikte Şubat ayından 10 Nisan tarihine kadar 200 milyon kWh’lik tüketim azaldı. Akaryakıt tüketiminde ise bu oran yaklaşık olarak yüzde 70 oldu.

TİCARETHANE TÜKETİMİNDE SERT FREN

Salgın kapsamında karantina ve sokağa çıkma yasağı uygulanırken, ticarethaneler de kapandı. Ticarethanelerin faaliyetlerine ara vermesi ile tüketimde sert bir frenleme yapıldı. Mevsimsel olarak da doğalgaz ihtiyacının azalmasıyla, ülke genelinde tüketimde azalma görüldü. Kış aylarında 200 milyon metreküpü bulan doğalgaz tüketimi, yerini 90-95 milyon metreküpe bıraktı.

BENZİN VE MOTORİN TÜKETİMİ DE DÜŞTÜ

Türkiye’nin ithal ettiği benzin ve motorin tüketimi de salgına sağlı olarak ciddi oranda düşüş yaşadı. Kaba bir hesaplama ile Türkiye’de yılda 28 milyar litre motorin, 3 milyar lite de benzin tüketiliyor. Sektör temsilcilerinin yaptığı açıklamalara göre akaryakıt tüketiminde yüzde 70’e varan azalma olduğu hesaplandı.

FATURA ÖDEMELERİNDE BELİRGİN BİR DÜŞÜŞ VAR

Salgın başladığından bu yana son dönemlerde özellikle kamu kurum ve kuruluşların doğalgazda fatura ödeme oranlarında belirgin bir düşüş gözlemlendi. Enerji yönetimi, Koronavirüs salgını kapsamında alınan önlemlerde vatandaşların, kurum ve kuruluşların fatura ödemelerini düzenli olarak takip ediyor.

GAZ VE ELEKTRİK KESİLMEYECEK

Elektrik ve doğalgaz ödemeleri konusunda vatandaşlar adım atılmasını bekliyor. Sektör temsilcilerin Habertürk’te yaptıkları açıklamalarda faturalar konusunda Enerji Bakanlığı ile görüşmeler yapıldığının altı çizildi. Yapılan görüşmelerde de bu dönemde faturasını ödemeyen vatandaşların elektrik ve doğalgazlarının kesilmemesine özen gösterildiği belirtildi.

Amcol Mineral Tekirdağ’da Linyit Üretimini Arttıracak

Previous article

Bakan Dönmez G-20 Enerji Bakanları Toplantısı’nı değerlendirdi

Next article

You may also like

More in Elektrik