Gündem

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Elektrikte Yeni Düzenlemeye Gitti

0
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Elektrikte Yeni Düzenlemeye Gitti
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Elektrikte Yeni Düzenlemeye Gitti

Elektrik üretim tesisleri ve tesisleri denetleyen kontrol firmalarıyla ilgili yeni düzenlemeler hayata geçirildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının, Elektrik Üretim Tesisleri̇ Kabul Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, yönetmelik kapsamındaki elektrik üretim tesislerinin kabul işlemleri yetkisi bakanlığa ait olacak. Bakanlık, bu yetkiyi doğrudan kullanabileceği gibi, ihtisas sahibi kamu kurum ve kuruluşları ile dağıtım lisansı sahiplerine de devredebilecek.

Tesisin yapım sürecinin tamamlanmasının ardından Bakanlık, saha testlerine nezaret etmek, tesisin onaylı projelerine uygunluğunu kontrol etmek ve bu amaçla gereken test ve uygulamayı yaptırarak sonuçlarını raporlamak üzere ihtisas sahibi kamu kurum ve kuruluşları ile özel hukuk tüzel kişilerini kontrol firması olarak yetkilendirebilecek. Kontrol firmaları yürüttüğü faaliyetlerle ilgili Bakanlık tarafından denetlenebilecek.

Yapılacak denetimlerde protokol hükümlerine ve ilgili mevzuata aykırılık tespit edilmesi halinde, firmalar ihtar edilecek. Firmaya aynı ya da farklı olaylarla ilgili üç yıl içinde, üç ayrı ihlal sonucu, üç yazılı ihtar verilmesi durumunda, protokol Bakanlık tarafından feshedilerek, firmaların elektrik üretim tesisi kontrol yetkisi iptal edilecek. Yetkisi iptal edilen kontrol firması, kararın alındığı tarih itibarıyla en az üç yıl içinde yeniden yetkilendirme başvurusunda bulunamayacak.

Öte yandan, elektrik üretim tesisinin ön kabul tarihinden işletmeye alınacağı tarihe kadar geçen 6 aylık sürede, kontrol amaçlı üretilen elektrik için yapılacak ödeme ve tarifeler ilgili kurum veya kuruluşlarca belirlenecek.

Arar Petrol, Petrol İşletme Ruhsatı İçin Başvuruda Bulundu

Previous article

ABD, Ham Petrol Üretiminde Artış Gösteriyor

Next article

You may also like

More in Gündem