EnerjiEnerji VerimliliğiGündemManşet

Enerji Verimliliği Derneği Başkanından Sabit Saat Açıklaması

0

 

Türkiye’nin 2016 yılında geçtiği sabit saat uygulaması güneş ışığının daha verimli kullanılarak enerji harcamalarından önemli ölçüde tasarruf edilmesini sağlıyor.

Zamanında çok sayıda ülkenin Türkiye’nin bu kararını eleştirdiği hatırlatan Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Murat Kalsın, “Şimdi bu ülkeler, 2021’den itibaren, yani Türkiye’nin sabit saati kabul ettiği tarihten 5 yıl sonra, sabit saat uygulamasına geçecek. Bu da zamanında Türkiye’ye yapılan ön yargılı eleştirilerin ne kadar temelsiz olduğunun; Türkiye’nin enerji politikalarının doğruluğunun en önemli göstergesi” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin öncülük ettiği sabit saat uygulamasının önemli araştırmalara ve raporlara dayandığının altını çizen Murat Kalsın, “Yapılan araştırmalara göre; Türkiye’de sabit saat uygulamasına geçilmesi enerji harcamalarında da yılda yaklaşık 1 milyar TL’lik tasarrufu beraberinde getirmiş durumda. Bu alanda yaptığımız liderlik ülkemiz enerji sektörünün sahip olduğu deneyim ve öngörünün bir göstergesi” dedi.

Avrupa Birliği’ne bağlı ülkelerde her yılın mart ayının son pazar gününde saatler 1 saat ileri alınırken, ekim ayının son pazar gününde de saatler 1 saat geri alınıyor. Avrupa Birliği geçtiğimiz haftalarda, üye ülkelerin yılda iki kez saat değiştirmesinin önüne geçecek bir karara imza atarken, ülkelerin 2020’ye kadar yaz da kış saatleri arasında bir seçim yapmasına hükmetmişti.
Buna göre Avrupa Birliği üyesi ülkeler, verecekleri kararla ya yaz saatini ya da kış saatini tek saat olarak kabul edecek. Yaz saatini seçen ülkeler Mart 2021’de; kış saatini seçen ülkeler ise Ekim 2021’de ayarlayacakları saatlerle yola devam edecek.
Ntv.com.tr

Sosyal Medya devi Facebook Avrupa’daki veri merkezlerini yenilenebilir enerjiyle işletecek

Previous article

Enerjisa Öğrencilere Enerji Verimliliği Eğitimi Verdi

Next article

You may also like

More in Enerji