ElektrikEnerjiEnerji VerimliliğiGenelGündem

Enerji Verimliliğinde 25 Ülke Arasında 16. Sıradayız

0

Enerji Verimliliğinde 25 Ülke Arasında 16. Sıradayız

Doğal kaynakların hızla tükendiği günümüzde tasarruf artık hem bireylerin hem de ülkelerin en önemli gündem konularından biri. 2018 Uluslararası Enerji Verimliliği Karnesi’ne göre Türkiye, enerji verimliliği konusunda incelenen 25 ülke arasında 16. sırada yer alıyor. Sıralamada yükselmek için gerek işyerleri gerek hanelerde tasarruf için önlemler alınması gerekiyor.

Enerji tasarrufuna dair bilinci artırmayı hedefleyen EnCazip, Dünya Tasarruf Günü’nde enerji verimliliğine ilişkin verileri derledi

31 Ekim ‘Dünya Tasarruf Günü’ olarak kutlanıyor. 1924 yılından beri kutlanan tasarruf gününde kaynaklarımızı nasıl daha verimli ve tasarruflu kullanacağımızı hatırlıyoruz. İster para, ister enerji veya başka bir kaynak olsun, elimizdekileri tutumlu bir şekilde kullanmak hem israfı önlüyor hem de çevreyi korumayı sağlıyor.

Almanya ve İtalya ilk sırayı paylaşıyor

Enerji tasarrufu bilincini artırmayı hedefleyen elektrik tarifeleri karşılaştırma internet sitesi EnCazip’in derlediği bilgilere göre; 2018 yılında hazırlanan Uluslararası Enerji Verimlilik Karnesi’ne göre Almanya ve İtalya ilk sırayı paylaşırken üçüncü sırada Fransa yer alıyor. Türkiye ise enerji verimliliğinde 25 ülke arasında 16. sırada. Uluslararası Enerji Verimliliği Karnesi, enerji verimliliği politikalarını inceliyor ve dünyanın en büyük enerji tüketen 25 ülkesinin performansını değerlendiriyor. Bahsi geçen ülkeler, dünyada tüketilen enerjinin %78’ini temsil ediyor.

Enerji tüketimi tüm dünyada azalırken Türkiye’de artış gösterdi

Aynı araştırmaya göre 2000 yılından beri yapılan enerji verimliliği çalışmaları sayesinde 2016 yılında tüm dünyada %12 daha az enerji kullanıldı. Bu kazanımlar sayesinde dünyanın dört bir yanındaki haneler %10 ila 30 daha az harcama yapmış oldu. Dünyada durum böyle iken, Türkiye’de elektrik enerjisi tüketimi 2018 yılında bir önceki yıla göre %2,2 artarak 303,3 milyar kWh, elektrik üretimi ise bir önceki yıla göre yine %2,2 artarak 303,9 milyar kWh olarak gerçekleşti. 2018 yılı faturalanan toplam enerji tüketimi ise 233.610.029,54 MWh oldu.

2023’te enerji tüketimi %14 azalacak

Elektrik kullanımına baktığımızda sanayi %41,25 ile birinci sırada yer alıyor. Ardından %29,23’ü ticarethaneler ve %23,45’i ile meskenler geliyor. Sektörel enerji tüketimine bakıldığında ise en çok harcama endüstriyel alanda oluyor. Onu ulaşım, mesken ve ticari amaçlı tüketim izliyor.

Türkiye’de enerjinin daha verimli kullanılması için bazı çalışmalar yapılıyor

2017-2023 yılları arasında uygulanacak Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı kapsamında bina ve hizmetler, enerji, ulaştırma, sanayi ve teknoloji, tarım ve yatay konular olmak üzere altı kategoride tanımlanan 55 eylem ile 2023 yılında Türkiye’nin birincil enerji tüketiminin %14 oranında azaltılması hedefleniyor. 2023 yılına kadar toplam olarak 23,9 MTEP tasarruf sağlanması ve bu tasarruf için 10,9 milyar ABD Doları yatırım yapılması öngörülüyor. Yani binlerce insanın çalıştığı fabrikalardan tek kişinin yaşadığı evlere kadar her yaşam alanında tasarruf yapılması gerekiyor.

Ev ve işyerlerinde nasıl tasarruf edebiliriz?

EnCazip tarafından sağlanan bilgilere göre beyaz eşyalar evde tüketilen elektrik enerjisinin %61,8’ini kullanıyor. Beyaz eşyalar kendi içinde incelendiğinde buzdolabı %18’lik tüketim oranı ile ilk sırada. Onu %7,5 ile televizyon ve %7,3 ile çamaşır makinesi takip ediyor. Bu da beyaz eşyaların verimli enerji sınıfının önemini gösteriyor. Ev geneline bakıldığında beyaz eşyalardan sonra elektrik kullanımı dağılımında sıralama %11 ile aydınlatma, %9 ile mutfak içi kullanım, %7,5 ile sıcak su ve %7,4 ile ısınma şeklinde devam ediyor. Evlerde dağılım böyleyken ofiste en çok elektrik harcayan cihazlar ve kalemler sırasıyla klima, bilgisayar, aydınlatma, fotokopi ve faks makinesi, kahve makinesi olarak sıralanıyor.

SOCAR Türkiye’den Azerbaycan – Türkiye Dostluğunu Vurgulayan Reklam Filmi

Previous article

Enerjisa Enerji BM Küresel İlkeler Sözleşmesi’nde Yerini Aldı

Next article

You may also like

More in Elektrik