ElektrikEnerjiGündemGüneş EnerjisiManşetYenilenebilir Enerji

Enerjisa Üretim’in ‘Smart Flower’ı Sabancı Center Bahçesi’nde Yerini Aldı!

0
enerjisa-uretim

Enerjisa Üretim’in güneş enerjisi teknolojisinin kullanımı ve sürdürülebilirliğin önemine dikkat çekmek üzere ayçiçeğine benzeyen “Smart Flower” adlı cihazı Sabancı Center bahçesindeki yerini aldı.

5.35 MWh/yıl’lık üretim kapasitesi olan “Smart Flower”,  güneşin günlük yörüngesine göre 90 derecelik bir açı ile takip ederek maksimum verimlilik ile üretim yaparken cihazın açılış ve kapanış evrelerinde kendi kendini temizleyebilme özelliğiyle de toz ve toprağın, güneş panellerine yapışması sonucu meydana gelen enerji kaybının da önüne geçilirken geleneksel yapıdaki fotovoltaik güneş enerjisi panellerine göre ise %40 oranında daha verimli enerji elde ediliyor.

Enerjisa Üretim CEO’su İhsan Erbil Bayçöl, konuya yönelik şu açıklamalarda bulundu:

“Bugün % 56’sı yerli ve yenilenebilir kaynaklardan oluşan 21 santral yatırımımız ile enerjinin kesintisiz arzı için üretmeye devam ediyoruz. Yaşama saygı duyarak daha güzel bir gelecek için enerji üretme’’ misyonumuza uygun olarak; iş stratejimizde “Sürdürülebilir Enerji Üretimi ve Ticareti”ni en öncelikli konumuz olarak ele alıyor ve yaptığımız çalışmaların merkezinde değerlendiriyoruz. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na da hizmet edecek sürdürülebilirlik yaklaşımımızla, pek çok çevresel ve sosyal proje gerçekleştiriyoruz. Örnek vermem gerekirse, Balıkesir Üniversitesi bünyesindeki IEEE Öğrenci Kulübü ile birlikte bir Solar Ağaç projesi üzerinde çalışıyoruz.

Tasarımı tamamlanan bu ağacın, imalatı için hazırlıklara başladık. Bu sayede hem sürdürülebilirlik yaklaşımımıza uygun bir proje ortaya çıkartırken hem de üniversitelerle özel sektör iş birliğinin arttırılmasına da katkıda bulunuyoruz. İlkelerimize uyumlu bir şekilde bu projeleri bir ekip olarak geliştiriyor ve yönetiyoruz. ‘’Smart Flower’’ gibi doğa dostu ve sürdürülebilir enerji üreten akıllı ve üstün teknolojili cihazların yaygınlaşmasını sağlayacağımız projeler üzerinde çalışmaya devam edeceğiz.”

AB Ülkeleri’nin Elektrikli Otomobil Satışları 3 Kat Arttı

Previous article

‘EPİAŞ’ Elektrik Sektörü Piyasası İstatistiksel Analizi ( 19.02.2021 )

Next article

You may also like

More in Elektrik