GündemHidrokarbonPetrol & Doğalgaz

EPDK Hastanelerin Yakıt İhtiyaçları İçin DMO’ya Yetki Verdi

0
akaryakıta-zam-geldi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından İstanbul’da yapılacak yeni hastanelerin inşasını hızlandıracak karar açıklandı

Atatürk Havalimanı ve Sancaktepe’deki askeri havaalanının olduğu bölgede yapılmasına başlanan biner odalık hastaneler için EPDK‘dan önemli Karar

EPDK; Hastanelerin acil yakıt ihtiyacının giderilmesi için Devlet Malzeme Ofisine yetki verdi.

Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere koronavirüs ile mücadele eden bütün kamu kurumları DMO ile yapacağı anlaşma çerçevesinde bu haktan yararlanabilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın, Atatürk Havalimanı ve Sancaktepe’ye yapılacağını duyurduğu hastanelere ilişkin çalışmalar sürüyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulundan da (EPDK) konuyla ilgili önemli bir adım geldi.

Yeni hastanelerin inşa ve hizmet sürecinde herhangi bir aksama ve gecikme yaşanmaması için EPDK düğmeye bastı ve istisnai bir karar aldı.

Karar çerçevesinde Devlet Malzeme Ofisi’nin (DMO) finansal aracılık hizmetinin kapsamı genişletilerek istasyon dışında hizmet verebilmesinin önü açıldı. Diğer bir deyişle söz edilen kararla, DMO, daha önce ihale yapmak suretiyle anlaştığı dağıtım şirketi ve akaryakıt bayii vasıtasıyla iki hastanenin ihtiyacını karşılayabilmek için akaryakıtın istasyondan ve özellikle araçlara ikmal yapma kısıtlamasına uğramadan dış satış yoluyla hastane şantiyelerinde çalışan iş makinaları, jeneratör gibi unsurlara doğrudan ikmal yapılabilecek. Kararın inşa sürecini daha da hızlandırması bekleniyor.

DMO daha önce; akaryakıt dağıtım şirketleri ile yaptığı ihale sonucu kendisi anlaşması bulunan kamu kurumlarının araçlarına elektronik sistemlerle finansal aracılık hizmeti sunarak akaryakıt tedarikini istasyonlardan ve sadece bu kamu kurumlarının kara taşıtlarına dolum yapma imkanı sağlıyordu. Ancak bu durumun zaman kaybına ve Koronavirüsle mücadeleyi sekteye uğratabileceğini göz önüne alan EPDK, DMO’nun bu yöndeki talebini dikkate alarak sürecin hızlı bir şekilde tamamlanmasına büyük katkı yapmış oldu.

Kararla ilgili bir diğer önemli nokta ise sadece yeni yapılan hastaneler ile sınırlandırılmaması.

EPDK’nın 3 buçuk ay süre için verdiği izinden; Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere kamu kurumları ve hastaneler de DMO ile yapacağı anlaşma çerçevesinde yararlanabilecek. Böylece sağlık hizmetlerinde akaryakıt tedarikinden kaynaklı herhangi bir gecikme ve aksama yaşanmayacak.

Evde Enerji Maliyetlerini Azaltmak İçin Ne Yapabiliriz?

Previous article

Schneider Electric, Enerji Üniversitesi ile Eğitimler Sunuyor

Next article

You may also like

More in Gündem