EnerjiGündemGüneş EnerjisiManşetYenilenebilir Enerji

‘EPDK’ Karapınar Güneş Enerjisi Santrali’nin Lisansını Verdi

0
epdk-karapinar-gunes-enerjisi-santralinin-lisansini-verdi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları ihalesi kapsamında yaklaşık 1 milyar dolar yatırımla kurulacak Karapınar Güneş Enerjisi Santrali’ne lisans verdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 2017’de gerçekleştirilen YEKA-1 Güneş Enerjisi Santrali (GES) ihalesini kilovatsaat başına 6,99 dolar/cent ile en düşük teklifi veren Kalyon Güneş Enerjisi Üretim AŞ kazandı. Şirket, Konya Karapınar‘da 1000 megavat kapasiteyle hayata geçirilecek güneş enerjisi santrali için 15 Şubat 2018’de EPDK’ye önlisans başvurusunda bulundu.

Kalyon Güneş Enerjisi Üretim A.Ş. önlisans süresi içerisindeki yükümlülüklerini tamamlarken EPDK‘ye lisans için başvuru da gerçekleştirildi. EPDK, geçtiğimiz gün gerçekleştirdiği kurul toplantısında şirkete lisans verilmesine yönelik karar alırken santralin en geç 3 yıl içerisinde tam kapasiteye ulaşması bekleniyor.

Toplam da 1000 mw’lık kapasite ile kurulacak Karapınar GES için yaklaşık 1 milyar dolar yatırım yapılacak. Santral, Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali konumunda yer alacak.

Tam kapasite olarak devreye alındığında yılda yaklaşık 2,6 milyar kilovatsaat elektrik üreteceği hesaplanan güneş santrali bu üretim ile yaklaşık 2 milyon kişinin enerji ihtiyacını sağlayacak.

Temmuz’da Türkiye’nin Boru Hatlarıyla Taşınan Ham Petrol Miktarı Geriledi

Previous article

Karbonsuz Geleceğin Yakıtı: Rüzgar ve Güneş Enerjisi ile Destekli ‘Amonyak’

Next article

You may also like

More in Enerji