ElektrikEnerjiGündemHidrokarbonPetrol & Doğalgaz

EPDK’da Bütün İşlemler Elektronik Ortamda

0
epdk

İstisnalar hariç enerji yatırımlarıyla ilgili bütün işlemler elektronik ortamda yapılabiliyor. Kamulaştırma işlemleri de 1 Temmuz itibariyle internetten yapılabilecek

İstisnalar hariç enerji yatırımlarıyla ilgili bütün işlemler elektronik ortamda yapılabiliyor. Kamulaştırma işlemleri de 1 Temmuz itibariyle internetten yapılabilecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) yatırımcıların işini kolaylaştırmak amacıyla başlattığı bürokratik işlem ve süreçleri azaltacak çalışmalarda sona geldi. Elektrik, doğalgaz, akaryakıt ve LPG piyasalarına yönelik işlemlerin, mevzuata yönelik bazı istisnaları hariç, tamamı artık elektronik ortamda yürütülebiliyor.

YATIRIM ORTAMI GELİŞSİN DİYE

EPDK; kamulaştırma alanındaki işlemler için de 1 Temmuz’dan itibaren elektronik başvuru alınmasını karara bağladı. Başvuru ve inceleme süreçlerini kısaltacak bu kararla EPDK, yatırım ortamının iyileşmesini sağlamakla kalmayacak, performans ve hizmet verimliliğini de arttıracak. Ayrıca karar koronavirüsle mücadelede büyük önem taşıyan sosyal temasın azaltılması hedefine de katkı sağlayacak.

ELEKTRİK ÜRETİMİ İÇİN E-BAŞVURU

E-başvuru uygulaması öncelikle elektrik üretim tesisleri için olmak üzere, 1 Temmuz’da başlayacak. Bu tesisler için bir süreliğine elektronik başvurunun yanında yazılı başvuru da alınacak, sektörün sürece uyumu sağlanacak. Ardından elektrik dağıtım tesisleri ile doğalgaz piyasası ve petrol piyasası kapsamındaki lisans türlerine ilişkin kamulaştırma talepleri de aşamalar halinde elektronik başvuru olarak alınacak. Sürecin sonunda bütün kamulaştırma hizmetleri elektronik ortamda verilecek.

İSTENEN BELGELER AZALTILIYOR

Bu arada taşınmaz temini amaçlı başvurularda sunulması gereken bilgi ve belgeler listesi elektronik başvuruyu da kapsayacak şekilde güncellenecek. Yatırım süreçlerini daha da hızlandırabilmek için başvuruda istenen bilgi ve belgeler de azaltıldı. Kamulaştırmaya yönelik ihtiyaç duyulan güncel listeye EPDK’nın internet sayfasından ulaşmak mümkün.

Başkan Bay, Sözünü Tuttu! Doğanyol Güneş Enerji Santraline Kavuşuyor

Previous article

Ayen Enerji Çaypınar RES İçin Yatırım Teşviki Aldı

Next article

You may also like

More in Elektrik