Genel

EÜAŞ Genel Müdürü Dr. İzzet Alagöz Yerli Jeneratörü Anlattı

0

EÜAŞ Genel Müdürü Dr.İzzet ALAGÖZ’den “Yüz yerli ve milli 160 Megawat (MW) gücünde dev jeneratör” hakkında konuşmasını içeren video yayımladı

Virüs de gelse bomba da gelse bu ülkeye sarılacağız. Biz bu ülke için başımızı koyduk. Allah’ın izni ile güzel habere geçelim.” diye videosuna başlayan EÜAŞ Genel Müdürü Dr.İzzet ALAGÖZ, yerli jeneratöre yönelik şu mesajları verdi:

“Ülkemizin kendi kaynaklarıyla üretim yapma zorunluluğu var. Bu virüsün dünyaya yaşatmış olduğu olay da tam olarak bize bu çıkarımı zorunlu tutuyor. Kendi üretimimizi yapamayan bir ülke olarak dünyanın en güçlü ülkelerinden birisi olamayız. Bu noktada biz çok büyük bir adım attık. Benden çok önce değerli Genel Müdürümüz Nevzat Şatıroğlu Bey döneminde başlatılan bir çalışmayı nihayete erdirdik.

Türkiye’nin en önemli barajlarından birisi olan Keban Hidroelektrik Santralinde bir ünitemizin jeneratörünü %100 EÜAŞ çalışanlarıyla modernize ettik. Tam 16 ay süren bu çalışmanın sonrasında türlü tasarım, ekipman tedariği, montaj, devreye alma, testler ve çalıştırma dahil olmak üzere çok aşamalar kat ettik. Ülkemize onlarca milyar dolar tasarruf sağladık.

Onun arkasından bu edindiğimiz tecrübeyle ikinci jeneratörümüze de sarabileceğimize inandık. 4 ay gibi kısa bir sürede yine onlarca milyar dolar tasarruf sağladığımız bir noktaya getirdik ülkemizi. Ülkemiz için çok öneli bir kazanç. Çok farlı alanlarda yetiştirdiğimiz teknik personel bundan sonra daha da bilgiyi yayarak ülkemizin hizmetine sunacak Yerli üretim için buna mecburuz. Yapmış olduğumuz çalışma ülkemize armağan olsun.”

İki Farklı Ülkede Yeni Güneş Enerjisi Santralleri Kurulacak

Previous article

Kamu, Enerji ve Madenciliğe 15 Milyar TL Yatırım Yapacak

Next article

You may also like

More in Genel