EnerjiGündemManşetYenilenebilir Enerji

Facebook 5 Ay Sonra Yüzde 100 Temiz Enerjiye Geçecek

0
facebook

Sosyal medya devi Facebook,  ilk sürdürülebilirlik raporu ile geçen yıl yüzde 86 yenilenebilir enerji kullandığını açıkladı.

2018’de Facebook, 2021’in başına kadar faaliyetlerinin tamamını temiz enerji ile güçlendireceğini söylemişti. Faaliyetlerine bakılınca şirket, bu hedefe ulaşmak için doğru yolda ilerliyor. 7 Temmuz’da Facebook, ilk sürdürülebilirlik raporunu yayınladı. Bu rapor ile birlikte %100 temiz enerjiye ne kadar yaklaştıklarını herkese duyurdular.

Sosyal medya devi bu rapor ile geçen yıl yüzde 86 yenilenebilir enerji kullandığını açıkladı. Bu değer de 2015’te 2019’a kadar yüzde 35’ten büyük bir gelişme sağlandığını gözler önüne serdi. Şirket, bu günlerde diğer sosyal medya mecralarına kıyasla pek popüler olmasa da temiz enerjiye geçiş için önemli adımlar atıyor.

5 GW değerinde daha temiz enerji projesi de sözleşme kapsamında…

Bu arada şirket, Menlo Park genel merkezinin tamamen yenilenebilir enerji ile çalıştığını söylüyor. Bununla birlikte, enerji kullanımı söz konusu olduğunda Facebook için tesis kurulacak bölge hakkında bir sorun bulunmuyor. Çünkü şirketin elektrik tüketen bir çok veri merkezi. 

Facebook‘un ABD veri merkezlerinden dördü Enerji ve Çevre Tasarımı (LEED) Altın sertifikalarında Liderlik kazandı. İsveç’teki merkezlerinden biri LEED Platin sertifikası aldı. Bu belgeler bir şirket için enerji ve çevre alanında mümkün olan en yüksek derecede olduğunun bir göstergesi niteliğinde.

Küresel olarak Facebook‘un 1.3 gigawatt’tan (GW) daha fazla yenilenebilir enerji projesi bulunuyor. 5 GW değerinde daha temiz enerji projesi de sözleşme kapsamında şirketin bünyesine katılmak için hazırlanıyor.

Denizli Büyükşehir Belediyesi 5 MW’lık GES Kuracak

Previous article

Yüzde 100 Yenilenebilir Enerji Kullanan İlk ve Tek Belediye!

Next article

You may also like

More in Enerji