EnerjiGündemRüzgar EnerjisiYenilenebilir Enerji

Finlandiya, Arazilerini Rüzgar Enerjisi İçin Kiralayacak

0
ruzgar enerjisi

Finlandiya, rüzgar gücünü arttırma amacıyla daha fazla devlet arazisi kiralayarak rüzgar santralleri inşa etmeyi hedefliyor

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin rüzgar enerjisi üretimini yaymak amacı ile inşaatlar için daha fazla devlet arazisi sunmayı hedefliyor. Söz konusu alanlar, 12 milyon hektardan fazla devlet arazisi ve su alanını yöneten devlete ait bir şirket olan Metsähallitus tarafından denetleniyor.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde Metsähallitus, orta ölçekli bir nükleer santrale eşdeğer güç üretecek kapasiteli bir rüzgar santrali inşa etmek için yeterli arazi hazırlanması planlanıyor. Ancak arazinin mülkiyeti devlet elinde kalacak.

Bu yılın sonunda, devlet mülkiyeti üzerinde inşa edilecek yaklaşık 100 adet rüzgar türbini kurulacak.

Hükümet, ekonomik gerilemeye rağmen iklim hedeflerinden vazgeçmeyecek!

Başbakan Sanna Marin‘in kabinesi, 2035 yılına kadar karbonsuz bir Finlandiya için iklim hedefine paralel olarak devlet arazilerinin kullanımında yeni bir politikaya benimsedi.

Reformların hem yenilenebilir enerjinin artırılması hem de bölge ekonomileri açısından önemli olduğu belirtiliyor. Sonuç olarak, yerel belediyelerin daha fazla vergi geliri elde edileceğine dikkat çekiliyor.

Çevre Bakanı Krista Mikkonen, Metsähallitus’un devlet mülkiyeti yönetiminin iklim politikası üzerinde güçlü bir etkisi olmasının çok önemli olduğunu belirtiyor. Hükümet, koronavirüs salgını dolayısıyla beklenmekte olan ekonomik gerilemeye rağmen iklim hedeflerinden vazgeçmeyecek.

Devlet arazisine yapılan rüzgar enerjisi yatırımları, mevcut kapasite ve sonlandırılan yeni girişimler de dahil olmak üzere bu yılın sonuna kadar yaklaşık bir milyar avroya yükselecek.

Yerli ve yabancı şirketleri cezbetmek için planlanacak olan yeni projeler, devlet mülkiyetinde kalacak arazilerde kiralanarak hizmet verecek. Yeni rüzgar santrallerinin, Finlandiya’da Laponya, Ostrobothnia ve Kainuu’da kurulması planlanıyor.

Diğer önemli bir değişiklik ise rüzgar santrallerinin deniz alanlarında kurulacak olması. Finlandiya’nın deniz alanlarında rüzgar türbinleri kurması daha fazla verim almasını sağlayacak ve bu durumda kara kökenli santrallere oranla yüzde 50’ye kadar daha fazla enerji üretilebilecek.
Deniz alanlarında kurulan rüzgar santrallerinin inşası, buzlu koşullar sebebiyle zorlu gerçekleşiyor. Şu anda Finlandiya, enerji konusunda Rusya’ya büyük ölçüde bağımlı durumda. Geçen yıl enerji ithalatının yüzde 64’ü Rusya’dan karşılandı.

Hükümet ayrıca deniz rüzgar enerjisi için yeni vergi indirimleri de planlıyor.

Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar Değişikliği!

Previous article

Türkiye Yenilenebilir Enerjide Çekim Merkezi Olma Yolunda

Next article

You may also like

More in Enerji